Jak na octomilky a jejich vyhubení

Poslední aktualizace: 23.2.2016

Octomilky jsou malinké mušky dorůstající sotva 3 milimetry. Přesto dokážou člověku otrávit život. V tomto případě je pravděpodobně lepší zaměřit se na prevenci než jejich vyhubení. Dojem, že se octomilky v naší domácnosti vzaly z čista jasna, je opravdu jen dojem. Většinou si je do našich obydlí přineseme zvenčí.

Jak na octomilky a jejich vyhubení

Pro upřesnění – nedoneseme domů přímo létající hmyz, ale vajíčka na zelenině či ovoci. K dalším možnostem patří, že si je domů přilákáme na příjemnou vůni. Jednat se může o zavařeninu, kečup, ocet, víno, ovoce, a zvlášť kvasící plody. Po této poznávací exkurzi nám zanechají octomilky „dáreček“ v podobě malinkatých vajíček, ze kterých se vylíhnou brzy ony protivné mušky.

Prevencí je hygiena

Základem všeho je tudíž řádná hygiena – udržování potravin v čistotě, omyté ovoce a zelenina, neponechávání tlejícího nádobí ve dřezu, uklízený jídelní stůl od drobků a jiných nečistot, pravidelné vynášení odpadků apod. Ovoce a zeleninu uchováváme v lednici nebo míse s poklopem. Uzavíráme pečlivě všechny láhve a snažíme se zabránit možnými způsoby, abychom k nám domů octomilky vědomě lákali. Organické zbytky potravin před vyhozením do koše zabalíme do sáčku nebo je rovnou vyhodíme do popelnice. Co však dělat, když se neodbytné octomilky přeci jen u nás vyskytnou?

octomilky

Likvidace octomilek bez chemie

Místa s větším výskytem odstraníme pomocí vysavače. Ovšem nenechávejte je pak v sáčku či nádržce. Tyto mršky rovněž nesnáší větší teploty, takže mimo vysavače na ně můžete pustit i horký vzduch s fénu. To vše stačit nebude a museli byste běhat po bytě s luxem nebo fénem několikrát denně.

Takže si připravte na ně pastičky v podobě nádobky, do níž nalijete vinný či jablečný ocet a stejné množství přípravku na nádobí. Tuto směs promíchejte a postavte na místo s největším výskytem octomilek. Jakmile bude nádobka plná – tekutinu vyměňte a opět je pochytejte. Dalším trikem je kelímek s kouskem ovoce či zavařeniny, přes který uvážete potravinou folii a uděláte do ní malinkaté dírečky. Dostanou se dovnitř, ale ven už bohužel ne.

1 komentář u „Jak na octomilky a jejich vyhubení“

  1. „Dostanou se dovnitř, ale ven už bohužel ne.“
    Proč bohužel? Logika? 😀 😀 😀

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)