Dětská kolika

baby-256857_640Dětské koliky jsou u novorozenců velmi časté, trpí jimi většina miminek, a to hlavně v období mezi čtvrtým a šestým týdnem od narození. Kolika je spjatá s bolestí bříška, které miminko trápí dnem i nocí. Co kolika znamená, jak vzniká a jak se s ní vypořádat?

Dětské koliky jsou neodmyslitelně spjaté s malými miminky. Nejkrizovější období, kdy miminkům kolika hrozí, je čtvrtý až šestý týden života dítěte. Kolika dítěti způsobuje velké bolesti bříška, se kterými se dítě neumí vypořádat, a tak na svou bolest a na své trápení upozorňuje celodenním a většinou i celonočním křikem, který dovádí rodiče miminek k šílenství a hlavně zoufalství způsobenému bezpomocí. Rodič však není tak bezmocný, jak by se mohlo zdát. Dítěti pomoci můžeme, stačí znát důležité rady a tipy. Pokud vás téma zajímá nebo se vás týká, čtěte více.

Dejte si pozor na potraviny

Dětskou koliku často způsobuje mateřské mléko, které dítě přijímá kojením, a to případě, že matka konzumuje potraviny, které způsobují nadýmání. Dětské kolice tak můžete zabránit vynecháním či omezením těchto potravin. Jde například o luštěniny, čerstvé pečivo, hroznové víno, perlivé vody, cibuli, česnek a zelí.

Nezapomeňte na tradiční odříhnutí

Další možností, která způsobuje koliku a nadýmání dítěte, je spolykání vzduchu u kojení. To však neznamená, že byste se museli vyvarovat kojení celkově. Stačí nechat dítě odříhnout ve svislé poloze.

Zavinování

Další radou, která vám může pomoci, je zavinování dítěte. Když dítě zavinete, vytvoří se tlak, na který je dítě zvyklé z dělohy, a hlavně dítě získá pocit tepla a bezpečí. Bolesti můžete tlumit i zahříváním bříška.

Další informace a tipy najdete na webu detskekoliky.sk.

První pomoc

První a hlavně účinnou pomocí v boji proti dětské kolice by měly být bakterie mléčného kvašení. Přípravek je velmi šetrný. Jeho složení je čistě přírodní (enzym laktózy, voda a glycerol) a je vyráběn ve formě kapek. Podávat se může v kombinaci s mateřským mlékem.

4 komentáře u „Dětská kolika“

  1. Naše dcerka měla asi nějakou silnější koliku…protože potraviny jsem si opravdu pečlivě hlídala, dávali jsme odříhnout…ale dcera asi polykala dost vzduchu při kojení, a pak jí to v bříšku tlačilo 🙁 Dokázala plakat i 2h! Tak jsme bříško masírovali olejíčkem a před každým kojením dávali 5 kapek Espumisanu…musím říct, že se to pak postupně zlepšovalo a v noci jsme se konečně vyspali.

  2. Nás doktorka ujistila, že trávení miminek může ještě chvíli po porodu zlobit…náš malej strašně hltá…a to dávám odříhnout, i měním techniky kojení….ale stejně ho prdíky trápí.
    Ale co dáváme Espumisan před každým kojením, tak je to mnohem lepší 😉

  3. Hlavně nepanikařit – to se pak přenáší na miminko :/
    My jsme se naučili chovat v tygříkovi nebo klubíčku, aby bříško nebylo napnuté. Já jsem pila fenyklový čaj a prckovi jsme pravidelně dávali Espumisan. A každým dnem se to lepšilo 😉

  4. Espumisan je velký pomocník na boj s prdíky…alespoň našemu Vašíkovi tedy pomáhal hodně…a stačilo 5 kapiček před kojením…ale pravidelně!!!

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)