Čištění zubů v kostce 2. část – Jak na to?

To, že je ideální frekvence čištění zubů je dvakrát za den, ráno a večer, jste se mohli dozvědět v předchozí části. Taktéž jsme informovali o důležitosti správného kartáčku a zubní pasty. Dnes si povíme, zda existuje nějaký návod, jak si čistit zuby efektivně.

Čištění zubů v kostce 2. část – Jak na to? 2
PublicDomainPictures / Pixabay

Jak zuby čistit?

Čištění zubů není žádná věda, přesto má mnoho lidí zafixované špatné techniky této každodenní činnosti, a to už od dětství. S přibývajícím věkem bychom na čištění zubů měli začít sami dbát, ne se spoléhat pouze na rodiče. Naučte se tedy kartáček držet jemně, nejlépe podobně, jako tužku. Pokud jste jej zvyklí držet celou dlaní, nevědomě (možná i vědomě) používáte více síly, která je zbytečná a může uškodit. Přílišným tlakem na zuby si ničíte krčky (přechody mezi dásní a zubem). Proto buďte opatrní. Díky jemnosti a správně zvolené tvrdosti kartáčku můžete mnohem efektivněji zbavit zuby zubního plaku.

Základem je čistit zuby krouživými pohyby. Budete-li zuřivě posouvat kartáček horizontálně, po zubech se bude klouzat a obrušovat krčky. Krouživé pohyby zajistí vyčištění zubů téměř všemi směry a přechod mezi dásněmi a zuby bude plynulý. Na tento přechod je ideální vzít nejměkčí kartáček a dělat jen po obvodu tohoto přechodu malé kroužky, aby nezůstalo nic ani u samotné dásně.

S mezizubními kartáčky vás naučí dentální hygienistka. Poradí totiž, jakou přesnou velikost potřebujete a podle individuálního postavení zubů poradí, na co se zaměřit a jak. Přesný návod neexistuje, bohužel.

Čištění zubů v kostce 2. část – Jak na to? 3
collusor / Pixabay

Jak dlouho čištění zubů trvá?

Čištění zubů by mělo trvat minimálně dvě minuty. Tento časový horizont se učí už děti ve školce. Podle odborníků to však není dostatečné a tak byste si zuby měli čistit zuby tři a více minut, aby to bylo opravdu důkladné. Tato doba přitom zahrnuje pouze čištění běžným kartáčkem. Čištěním mezizubních prostorů tak strávíte dalších pár minut. Celý proces čištění tedy trvá zhruba 5-6 minut.

Kartáčky vyměňujte včas!

Aby bylo efektivní čištění zubů opravdu efektivní, je důležité zmínit ještě jeden fakt – Kartáček měňte častěji, než dvakrát za rok! Vyměnit kartáček nestačí až ve chvíli, kdy má roztřepené štětiny. Pravidlo zubařů zní, že kartáček se mění po třech měsících, ale opět jsou zde individuální výjimky. Například – krvácí-li vám dásně, je důležité měnit kartáčky častěji, klidně jednou za měsíc.

Čištění zubů v kostce 2. část – Jak na to? 4
LudgerA / Pixabay

Co se týče kartáčků pro mezizubní prostory, ty se odvíjí také od vašeho individuální stavu. Ti, kteří si mezizubní prostory čistí pravidelně, po čase sami uvidí, že jej stačí vyměňovat jednou za 5-6 dní. Jste-li začátečník, nejen že se může stát, že kartáček ohnete a tak zničíte, ale více se zanese, tudíž jej bude potřebovat vyměnit po každém použití.

1 komentář u „Čištění zubů v kostce 2. část – Jak na to?“

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)