Chyby, které lidé dělají, když chtějí rychle zhubnout

Poslední aktualizace: 29.5.2014

Diety, hubnutí a řada zaručených přípravků, které vás zbaví nadbytečných kilogramů, jsou neustále omílanou záhadou, která prozatím nepřinesla pro nikoho uspokojivé řešení při problémech s nadváhou. Ať již zvolíte jakýkoliv postup, zdají se vám pokroky příliš pomalé a možná je tak zaměňujete s neúspěchem.

dieta

V následujícím článku se dozvíte, jaké chyby dělají lidé při hubnutí, když je jejich touha po rychlém úbytku kil silnější než radost ze života nebo péče o fyzické a psychické zdraví. Jestliže skutečně máte nadváhu, vyzbrojte se především trpělivostí a pevnou vůlí. V opačném případě totiž můžete ztratit mnohem víc, než svoji nadváhu.

Hladovění není žádná dieta!

Nejčastější chybou jedinců toužící po krásném štíhlém těle je hladovění. Je až šokující, kolik lidí hubne způsobem, že vůbec nejí. Tím se totiž připravují nejen o potřebnou energii a důležitou výživu, ale navíc naopak podporují nárůst váhy, protože tělo je okamžitě ve střehu a začne si každé sousto schraňovat ve formě tukových zásob, kterých se potřebujete zbavit. Při hubnutí je potřeba se naopak stravovat pravidelně a hlavně zdravě. Zmenšete porce a jezte pravidelně ovoce i zeleninu. Žádné hladovění opravdu není potřebné a ani žádoucí.

Dieta nebo trvalá úprava jídelníčku?

Krátkodobé diety nejsou rozhodně tím pravým řešením, pokud máte problémy s nadváhou a netoužíte se nadbytečných kil zbavovat opakovaně. Proto se smiřte s představou spíše trvalé úpravy jídelníčku, která pomůže nejen při hubnutí, ale i při získávání energie, zlepšení kondice a celkového zdravotního stavu. Nezapomínejte ani na pravidelný pohyb. Ani změna jídelníčku totiž nevyřeší problémy s nadváhou zcela. Velkou chybou je přitom důvěra v „light“ potraviny, které jsou považovány za nízkotučné a tedy i vhodné pro snížení váhy. Lidé mají tendenci se těmito potravinami doslova přejídat v domnění, že nepřiberou. Vysoký podíl sacharidů a různá zahušťovadla ovšem mají za následek poctivé přeměňování živin na tukové buňky.

Nepodceňujte účinek tekutin, cukrů a tuků!

Photo Credit: SebastiaanZwarts via Compfight cc
Photo Credit: SebastiaanZwarts via Compfight cc

Chybné pravidlo o vynechání tekutin, cukrů a tuků z jídelníčku je nejčastější překážkou v úspěšném hubnutí. Při jakékoliv dietě ale i mimo ní byste totiž zásadně měli dodržovat pitný režim. Místo slazených vod ale zvolte raději čistou vodu bez bublinek. Také cukry jsou pro správnou činnost organismu nezbytné. Zajišťují totiž činnost mozku, ledvin, svalů a krevního oběhu. To rozhodně není zanedbatelné. Tuky jsou o něco složitějším tématem. Bez nich se vaše tělo neobejde, ale na druhou stranu si je musíte dobře vybírat. Nezdravé tuky totiž vašemu tělu rozhodně neprospějí. Mnohem důležitější jsou tuky bohaté na nenasycené mastné kyseliny.

Jak jste se nyní sami přesvědčily, existuje celá řada mýtů, které provázejí hubnutí a mohou tedy výrazně ovlivnit vaši snahu zbavit se nadváhy, která pro zdraví rozhodně není prospěšná. V současné době je obezita velmi častým jevem už od útlého dětského věku. Proto nikdy nezanedbávejte prvotní příznaky nadváhy, protože čím déle se tento problém odkládá, tím je hůře řešitelný. Zároveň s tím je i hubnutí potřeba řešit s rozvahou a nedopouštět se během něj zbytečných chyb.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)