Jak zvládnout rychlý předvánoční úklid

Advent už je v plném proudu a s ním přichází řada i na předvánoční úklid. Přípravy na vánoční svátky jsou mnohdy vyčerpávající a stresující. Kromě napečení cukroví musíme ještě uklidit celý byt. Aby nás to úplně nepoložilo, je třeba se držet pár pravidel a předvánoční gruntování hravě zvládnete.

Ukliďte místa, kde bude procházet návštěva

Nejprve se pusťte do místností, kudy budou chodit vaši příbuzní a známí. V rámci vánočního úklidu si dejte záležet na místnostech, kam během vánočních svátků zcela jistě bude mířit rodinné procesí, přátelé a známí. Největší pozornost tak vyžaduje především předsíň, obývací pokoj, který máte možná spojený i s kuchyní a koupelnu. Pokud jste puntičkáři a nechcete uklízet jen na oko a chcete mít na Vánoce uklizený celý byt, ostatní místnosti si prostě nechte naposledy a pusťte se do nich, až když na ně zbude čas.

Inventura šatních skříní

Méně znamená více. Uklízet především znamená vyhazovat. Nechte si ve skříni jen to, co opravdu nosíte. Budete se lépe orientovat a skříň se vám bude lépe udržovat v uklizeném stavu. Každý by si asi přál mít šatní skříň uspořádanou do posledního detailu, protříděné oblečení a vůně marseillských mýdel, které pokládáte mezi úhledné komínky. Pokud na to není čas, proveďte jen rychlé přerovnání, a co nejvíce věcí zavěste na ramínka. Věci nebudou zmačkané a budete mít větší přehled.

Jak zvládnout rychlý předvánoční úklid 2

Uklizená kuchyň i koupelna plná lesku

Asi už to nevypadá na titěrné přebírání skříněk s ingrediencemi a kořením, časově už si to asi nemůžete dovolit. Takže se vykašlete na vytírání skříněk s nádobím a složité přerovnávání. Zaměřte se na povrchový úklid. Přeleštěte všechna dvířka kuchyňské linky a zbavte je otisků prstů třeba leštidlem na okna. Velmi dobře vám poslouží voda s octem, který odmastí, dezinfikuje a navíc odstraňuje pachy. Záleží samozřejmě na míře znečištění pracovních ploch. Vezměte to odshora dolů plošně. Čím méně je na pracovních plochách zbytečností, tím lépe. Rychlovarnou konvici zbavte jejích usazenin za pomoci octa. Stejně tak zatočte i se zašlými kachličkami a vanou v koupelně. Použít můžete i sodu, která spolu s octem odstraní i zatvrzele držící špínu.

Zaměřeno na prach

Nekompromisně musíte zatočit s prachem. Při jeho odstraňování si dejte záležet. Pokud ještě holdujete skleničkám a keramickým servisům za skleněnou vitrínou, vyleštit je dovede opět voda s octem. Stačí nakonec v takovéto vodě jen sklo opláchnout a otočit na utěrku dnem nahoru. Po uschnutí jej nebudete ani muset leštit. Pokud nestíháte, nechte vitríny svému osudu a umyjte je prostě jindy. Vysajte koberce a podlahy i pod pohovkou, postelí a všechny mezery i v čalounění pomocí speciálního nástavce l vysavači. Zbavte prachu nábytek vlhkou utěrkou. Chcete li být rychle hotoví, kupte si ty vlhké, jednorázové, jde to s nimi velmi rychle. Nábytek lze nakonec zvýraznit leštěnkou, která příjemně voní. Osprchujte rostliny, vytřete a naleštěte podlahu.

Ekologické, úsporné a možná i profesionální

Záclony budou bělejší, když je nejprve namočíte do studené vody se solí a vymácháte. Sjede z nich prach. Do praní přidejte jedlou sodu a pověste je ještě mokré na okno. Báječně vám provoní celý byt a dostanou tvar i bez žehlení. Skleněná dvířka krbu přetřete hadrem spolu s popelem, perfektně je vyčistíte. Na mastnotu zaručeně pomůže i olej z citrusových plodů. Pokud si nevíte rady s vyčištěním koberců a sedací soupravy, zavolejte si profíky. Ty si ostatně můžete zavolat i na celý byt. Dnešní ceny úklidových agentur jsou dostupné a finální výsledek bude přesně takový, jaký si přejete. Vánoce jsou svátky klidu, tak si klidně nadělte úklid jako dárek.

 

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)