Vlastní prášek i gel pro šetrné praní

Chcete být šetrnější k přírodě při praní prádla? Stačí udělat pár drobných změn, které vám mohou přinést i zajímavé finanční úspory. Podívejte se, jak prát ekologicky.

Běžné prací prostředky obsahují látky, které se v přírodě špatně odbourávají a znečišťují podzemní vody. Někdy dráždí citlivou pokožku a případně vyvolají i alergickou reakci. Při praní se do vody dostávají i mikroplasty. Podívejte se, jak je prostě nepoužívat.

Neperte zbytečně

Moderní pračky nabízí programy pro osvěžení oblečení, ve kterém jste byli jeden den, není špinavé, ale nechceme ho ukládat zpět do skříně nevyprané. Místo využívání tohoto pracího programu můžete pověsit oblečení třeba na balkon nebo na venkovní sušák a nechat vyvětrat. V létě mu stačí trocha slunce a v zimě vymrzne.

Pečlivě třiďte a namáčejte

Prádlo na praní třiďte podle barev a materiálů. Můžete jej třídit i podle stupně ušpinění a pak k tomu zvolit i patřičný program a teplotu. Opravdu špinavé prádlo plné skvrn dopředu namočte do teplé vody a přidejte žlučové mýdlo, které silné nečistoty opravdu spolehlivě odstraní. Na samotné praní pak klidně můžete použít kratší program, nižší teplotu a šetrnější prací prostředek, o kterém si také povíme.

Vlastní prášek i gel pro šetrné praní 2

Zvolte správné prací prostředky

Ekopřípravky v sypké i tekuté podobě obsahují biologicky odbourané složky, které se v přírodě rozloží a nezanechají stopu. Jsou vhodné pro oblečení miminek, malých dětí i alergiků a fungují na bázi přírodních látek, bez barviv, konzervantů a mnohdy disponují i dermatologickým potvrzením snášenlivosti citlivou pokožkou. Ekologické prací prostředky vložené do speciálního sáčku, který zachycuje mikrovlákna uvolňující se z oblečení. Po každém praní v sáčku zůstane chomáček uvolněných plastových vláken.

Prací prášek na barevné prádlo

Smíchejte 1 kg prací sody se 100 g jemně nastrouhaného jádrového mýdla na praní. Prací směs uchovávejte v uzavíratelné nádobě a dávkujte jako běžný prací prášek.

Prací prášek na bílé prádlo

Smíchejte 800 g prací sody, 30 g jemně nastrouhaného mýdla na praní, 150 g bělidla – perkarbonát sodný, 7 g aktivátoru bělidla – TAED a 10 až 15 kapek oblíbeného éterického oleje. Uchovávejte v dobře uzavíratelné nádobě a dávkujte opět jako běžný prací prášek.

Vlastní prášek i gel pro šetrné praní 3

Tekutý prací gel neboli mýdlový sliz

Nastrouhejte 250 g mýdla na praní a zalijte 1 l horké vody. Dobře rozmíchejte, dolijte horkou vodou do 5 litrů a přidejte 250 g prací sody. Během chladnutí směs několikrát promíchejte. Na jedno praní dejte 250 až 500 ml slizu, podle míry ušpiněného prádla. Dá se použít i jako univerzální úklidový prostředek.

Přírodní aviváž

Do přihrádky na aviváž nalijte asi 0,5 dl octa nebo pár kapek tea tree oleje rozmíchaných v 1 dcl vody. Prádlo se vydezinfikuje a bude krásně měkké.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)