Proč stavět dům svépomocí. Znáte všechny důvody?

Ať už se chystáte na velkou rekonstrukci nebo na stavbu nového domu, možná řešíte zásadní otázku, zda si nechat dům postavit nebo se do toho pustit sami. Pokud máte alespoň trošku šikovné ruce, zkuste to sami. Stavba svépomocí vám dává v mnoha směrech volnost, kontrolu a přináší značnou finanční úsporu.

O všem si rozhodnete sami

Pokud si zvolíte stavbu domu na klíč, do projektu nebudete moci zasahovat. Můžete si zvolit jen drobné změny, jako je jiná barva výmalby nebo obklady do koupelny. Za každou velkou stavební změnu u firmy, která vám dům staví, si výrazně připlatíte. Stavba svépomocí vám dává volnost ve změně v rozhodování v jakékoliv fázi stavby. Může to být třeba zásadní výška základové desky. Pokud dodržíte normy a doporučený technologický postup, můžete v průběhu stavby změnit posunutí příček, počet zásuvek, materiál na schodiště, typ oken i dveří, fasádu i její zateplení.

Proč stavět dům svépomocí. Znáte všechny důvody? 2

Víte, za co utrácíte

Budete přesně vědět, kolik zaplatíte za materiál, kolik vás stojí práce času a úsilí. Při stavbě domu na klíč si nejdříve kupujete projekt, tedy celou stavbu, která má předem jasně daný postup práce i typ materiálu. Kalkulace a investované peníze není snadné rozpoznat. Nevíte přesně, kolik jste do jaké položky investovali peněz. Při stavbě svépomocí si snadno koupíte kvalitnější materiál, jiného výrobce či stavebníky, který vám dodá určité práce o desítky tisíc levněji. Sami si rozhodnete, jakou práci si zvládnete udělat sami a kolik zaplatíte za pomoc řemeslníka.

sedačka

Nic vás nepřekvapí

Kvalita odvedené práce není ani tak závislá na tom, kolik za ni zaplatíte, ale na tom, kdo ji vykonává. Velkou část peněz platíte za volný čas a za práci, u které nemáte jistotu, zda bude odvedena dobře. Stavební firmy musí pracovat rychle a efektivně, proto staví více domů najednou. Mají často externí subdodavatele, kteří jim realizují střechy, okna či sanitu. Často dojde k nedostatkům, jako je prasklá nivelační stěrka, špatně položená podlaha, nekvalitní štuk nebo šikmý komín. Pak platíte za opravy.  Při stavbě svépomocí máte jistotu, že odvedená práce bude taková, jakou si ji sami uděláte. Za kompletní stavbu i technologické postupy si ručíte sami.

Proč stavět dům svépomocí. Znáte všechny důvody? 3

Ušetříte peníze

Žádná firma vám nepostaví dům pouze za náklady. To zvládnete jen vy. Je to sice na úkor času, ale má to spoustu popsaných výhod. Stavba svépomocí je oblíbená, protože šetří především vaši peněženku. Držíte ochrannou ruku nad svými financemi a víte, kam peníze jdou. Vybíráte si materiál, dodavatele, výrobce i řemeslníka. I když mají stavební firmy lepší ceny materiálu, snížené DPH a velkoobchodní slevy, i vy můžete ušetřit na sezónních akcích a výprodejích lze ušetřit spoustu tisíc.

 

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)