Přínosy i rizika klimatizace

V horkých dnech vyhledáváme možnost příjemného ochlazení. Moderní klimatizace nabízejí funkce čištění vzduchu i udržení ideální vlhkosti v místnosti. Klimatizace má však svá pro má i svá proti. Jaké jsou výhody i zápory domácí klimatizace?

Příjemná a stabilní teplota

Příjemná a stabilní teplota kolem 23 °C zvýší mentální i fyzickou výkonnost. Lépe se nám pracuje i soustředí. Správně nastavená klimatizace eliminuje negativní dopady přehřátí organismu za horkého počasí, zažívací potíže i bolesti hlavy.

Čistší vzduch a méně nečistot

Moderní klimatizace nevíří prach a pozvolna vyměňují vzduch v místnosti. Osvěžují klima a zároveň díky filtrům zbavují vzduch drobných nečistot. Některé disponují i funkcí pro odstranění bakterií a virů způsobujících chřipku a nachlazení. Jsou tak bonusem pro alergiky, astmatiky, děti a chronicky nemocné jedince.

Chlazení i topení pro úsporu nákladů

Na jaře i na podzim využijete klimatizační jednotku i k přitápění. Oproti přímotopům ušetříte asi 25 % nákladů. Můžete využít i možnost napojení chladicí jednotky na tepelné čerpadlo. Ekologický systém v létě chladí a v zimě přitápí.

Přínosy i rizika klimatizace 2

Optimální vlhkost vzduchu proti vzniku plísní

Klimatizace odstraní nadbytečnost vlhkost vzduchu v místnosti, udrží ji na optimální hladině a funguje tak jako účinná prevence proti vzniku nebezpečných plísní.

Pozor na dehydrataci

Chladicí jednotka vám zajistí příjemné klima v parných letních dnech. Je třeba si dát ale pozor na pravidelný pitný režim, aby se nestalo, že se několik hodin nenapijete.

Mějte neustále po ruce láhev nebo sklenici s čistou vodou bez bublin a průběžně tekutiny doplňujte, i když nemáte žízeň. Zabráníte tak dehydrataci organismu.

Bolest pohybového aparátu

Pokud budete sedět přímo pod klimatizační jednotkou a necháte na sebe proudit chladný vzduch, může dojít k zablokování krční páteře, bolesti zad, kloubů i hlavy a nastydnutí. Dodržujte dostatečnou vzdálenost od zapnuté klimatizační jednotky.

Přínosy i rizika klimatizace 3

Hrozí vysušování pokožky, očí a sliznic

Prudké změny teploty ve vnitřním a venkovním prostředí i přímý pobyt před klimatizací, která mírně fouká, může způsobit potíže s dýcháním, suché oči i pokožku a vysušit sliznice. Mezi vnitřní a venkovní teplotou udržujte rozdíl max 6 °C a vyhněte se teplotnímu šoku. Nenechte klimatizaci zapnutou celý den. Teplota vzduchu v interiéru vydrží i pár hodin po vypnutí. Alespoň 1x denně vyvětrejte.

Infekce horních cest dýchacích

Klimatizace musí procházet pravidelnou údržbou, jinak hrozí při cirkulaci vzduchu přenos infekčních respiračních onemocnění. Dbejte proto na pravidelný servis klimatizace minimálně 1x do roka podle pokynů výrobce.

Pozor na alergie

Následkem nedostatečné údržby klimatizace může být znečištěné klima. Vzduch pak často obsahuje alergeny způsobující rýmu, svědění očí, potíže s dýcháním, kýchání, bolesti hlavy a závratě. Nutný je pravidelný servis a výměna filtrů.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)