Ocet, jedinečný pomocník

Všichni máme ocet doma a používáme jej v kuchyni při vaření. Nejde však jen o dochucovadlo nebo konzervant pokrmů. Tento všestranný pomocník nahradí i chemické prostředky na úklid.

Ocet používaly naše babičky a prababičky. Je totiž skvělým úklidovým prostředkem a domácím pomocníkem, který dezinfikuje, pohlcuje pachy, vyleští plochy kuchyňské linky, okenní tabule nebo odstraní vodní kámen z mnoha domácích spotřebičů. Díky octu navíc můžeme šetřit svoji peněženku i životní prostředí. Je velmi efektivní, netoxický a cenově dostupný. Nežádoucího octového zápachu se nebojte, vyprchá za pár sekund.

Ocet, jedinečný pomocník 1

Vyleštěte všechny skleněné plochy

Ocet si hravě poradí se špínou a mastnotou na skle a dodá oknům jedinečný lesk. U nás doma se používal hadr z jelenice, horká voda s octem a na leštění klasické noviny, ne časopisy. Umývání bylo rychlé a výsledek dokonalý. Vezměte si 2 kbelíky s horkou vodou a octem. Do jednoho spláchněte hadrem z oken velkou špínu, pak je jiným hadrem a čistší vodou omyjte, flanelem či mikrovláknem utřete do sucha, nebo použijte jen klasickou stěrku a doleštěte novinami do super lesku. Totéž udělejte se zrcadly, vitrínami nebo skleničkami. Ty stačí po omytí ponořit do vody s octem a nechat dnem nahoru odkapat. Většinou už je nemusíte ani leštit. Zředěný ocet můžete dát i místo leštidla do myčky.Ocet, jedinečný pomocník 2

Očistěte domácí spotřebiče i pomůcky

Na prkno dejte starý suchý ručník, na něj hadr navlhčený v octě a přejíždíte žehličkou zahřátou na střední teplotu, ať ji očistíte. Ocet vydezinfikuje a odstraní pachy z lednice, dodá jí lesk a zničí všechny bakterie. Vyleští pracovní plochu i skříňky u kuchyňské linky. Dřevěná prkénka otřete namočeným hadříkem v octu. Kyselina octová je účinný dezinfekční prostředek, který zneškodní i nebezpečné bakterie, jako jsou E.coli, salmonella a staphylococcus.

Ocet, jedinečný pomocník 3

Odstraňte vodní kámen

Ocet odstraní vodní kámen z rychlovarné konvice, kávovaru, myčky i pračky. Sprchovou hlavici zanesenou vodním kamenem ponořte na hodinu do octové vody a důkladně očistěte. Vodovodním kohoutkům a bateriím dejte zábal z mokrého hadru namočeným v octu či octové vodě. Očistíte i s usazeninami a vodním kamenem ve vaně, sprchovém koutu a umyvadle. Zářivě bílou barvu obnovíte jedlou sodou, kterou v kombinaci s octem prostě nic nepřekoná.

Ocet, jedinečný pomocník 4

Na podlahy, koupelna a WC

Ocet si poradí i s odstraněním starého a dlouho usazeného vodního kamene v toaletní míse lépe než drahé čisticí prostředky. Nalijte jej do mísy a nechte přes noc působit. Vyčistěte štětkou a spláchněte. Vyčistíte i spáry mezi kachličkami od špíny a plísní. Vodou s octem můžete vytírat jakékoliv povrchy podlahy, kde odstraní nečistoty, dezinfikuje a oživí barvy.

Ocet, jedinečný pomocník 5

Na praní a místo aviváže

Aviváž poškozuje textilní vlákna a na jemné, spodní i sportovní prádlo se nedoporučuje, stejně jako třeba na ručníky. Prádlo ztrácí přirozené vlastnosti a má kratší životnost. Ocet působí jako změkčovadlo, špína lépe pustí, pach potu se odstraní, dezinfikuje se prádlo i pračka a očistí od vodního kamene. Bakterie se ničí až nad 60 °C a dnes se vše pere sotva na 40 °C. Pro všechny alergiky, ženy s vaginálními infekcemi, nebo pro ty, co se nemohou zbavit plísně na nohou a nehtech, kterou si přinesli z veřejných bazénů, fitcentra či nemocnice, je to ideální řešení. Můžete použít ocet klasický i vinný. Můžete si do něj dát trochu levandule nebo rozmarýnu a nechat vyluhovat. Ale i bez toho vůně octa ihned vyprchá a není cítit. Ocet dokáže oživit a fixovat barvy proti seprání a bílou vypere do bíla.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)