Jaké barvy se hodí do ložnice, koupelny nebo do kuchyně?

Poslední aktualizace: 26.10.2021

Barvy hrají v našich domovech opravdu velmi důležitou roli. Ačkoliv si to spousta z nás často ani neuvědomuje, skutečnost, které barvy si do svého domova a jednotlivých místností zvolíte, se odrazí na vaší náladě, pocitech, výkonech i schopnosti usnout. Barva má vždy vliv na to, jaký pocit ve vás pobyt v té či oné místnosti nakonec vyvolá. Jak tedy volit barvy?

Pokud se chcete v jednotlivých místnostech u sebe doma cítit opravdu příjemně, snažte se obklopit těmi správnými barvami. V dnešním článku vám proto poradíme, jaké barvy a odstíny volit právě do těchto tří nejfrekventovanějších místností v každé domácnosti, tedy do ložnice, kuchyně a koupelny. Vzhledem k tomu, kolik času v těchto interiérech všichni trávíme, je třeba, aby na nás jejich interiér působil opravdu příjemně. Víte, které barvy se sem hodí tak, aby na vás působily pozitivním dojmem? Zkusíme vás trochu inspirovat.

Jaké barvy zvolit do kuchyně

jaké barvy do kuchyně

Kuchyně je středobodem každé domácnosti a tím pravým srdce každého domova, proto dobře přemýšlejte, které barvy se sem hodí. V kuchyni podvědomě většina lidí volí především teplejší odstíny barev, jako třeba cihlovou, oranžovou či žlutou. Na tom určitě není vůbec nic špatného a tyto barvy se sem opravdu hodí, ale ještě než se do konkrétní barvy opravdu zamilujete, přemýšlejte napřed o dispozicích té vaší kuchyně.

Pokud je vaše kuchyň malá nebo tmavá, zvolte raději jemnější odstíny barev, jako je smetanová nebo broskvová či meruňková. Pokud je vaše kuchyň naopak velká, světlá a prostorná, můžete si dovolit i sytější a výraznější barvy, jako je výraznější červená, vínová nebo zářivě oranžová.

Jaké barvy zvolit do ložnice

jaké barvy do ložnice

Ložnice má být klidným místem a pravou oázou klidu, která má být jako stvořená pro chvíle klidu, odpočinek, relaxaci a spánek. Volba správné barvy je v tomto pokoji proto opravdu velice důležitá. Protože zde především spíme, měli bychom se tady obklopovat nerušivými odstíny barev. Spousta lidí dává v této místnosti přednost chladnějším barvám, jako je modrá či zelená, a ti, kdo naopak milují hřejivé barvy, sází na meruňkovou či medovou.

Ložnici bychom měli vymalovat jemnými a tlumenými barevnými odstíny barev, nejlepší je béžová, jemně zelená, lehce fialová neboli lila, světle růžová či lososová. Tmavé, výrazné a agresivní tóny mají v této místnosti rušivý efekt na psychiku a mohly by způsobit potíže s usínáním i kvalitním spánkem. Sytě zelená nebo oranžová barva do ložnice nepatří.

Jaké barvy zvolit do koupelny

jaké barvy do koupelny

Koupelna je místem očisty těla, ale i mysli, pokud si dáme třeba sprchu nebo koupel ve vaně. Od koupelny proto každý z nás očekává trochu něco jiného. Pro někoho je to místo určené k pouze k mytí, pro jiného je její interiér naopak oázou klidu a relaxace. Nejčastější barvy, které se vyskytují v koupelnách, jsou modrá a zelená, často v kombinaci s bílou nebo vanilkovou barvou. Opět také přihlédněte na dispozici dané místnosti.

Pokud máte velkou koupelnu s oknem a přirozeným světlem, můžete klidně sáhnout i po tmavších či sytějších odstínech či neobvyklých kombinacích, jako je šedo žlutá, oranžovo zelená nebo borůvková a smetanová. Pokud je naopak vaše koupelna tmavší a menší, zkuste ji rozzářit pomocí teplých a jasných odstínů, jako je žlutá a oranžová.

Jaké zvolit druhy barev do kuchyně a koupelny

jaké barvy do kuchyně

Kuchyně a koupelny potřebují hlavně odolné barvy, protože na jejich stěny působí extrémní podmínky, jako je pára a vlhkost nebo mastnota a špína z vaření. Omyvatelná barva zvládne i nápor kolem varné desky. Třeba tradiční výrobce barev Primalex uvedl na trh nátěrovou hmotu Fortissimo Clean, se kterou přetřete i nečistoty či mozaiku okolo kuchyňské linky a dřezu. Aplikace je snadná, protože se používá jako každá jiná barva. Můžete také použít klasické obklady v různých barvách, formátech a velikostech.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)