Jak vyčistit čalouněnou sedačku

Máte na své čalouněné sedací soupravě skvrny od kávy, vína, zbytků jídla, otisky dětských rukou, čáry od propisky, fixů a voskovek, nebo usazený prach? Podívejme se, jak se pustit do čištění, abyste jí vrátili původní vzhled i barvu.

Pro odstranění prachu sedačku vykartáčujte jemným kartáčkem a pak jemně otřete hodně vyždímaným, vlhkým hadrem. Na skvrny a větší nečistoty ale musíte zcela jinak.

sedačka

Mastné skvrny a další fleky

Mastné skvrny vyčistí citron nebo ocet. Můžete si pořídit i některý ze speciálních čisticích prostředků, ale s většinou skvrn si obyčejný citron nebo ocet poradí. Použít je můžete na mastné fleky, skvrny od barev, piva i vajec. Na mastné skvrny lze použít teplou vodu s mýdlem či saponátem nebo čistý alkohol.

Skvrny od kávy, čokolády a kečupu

Tyto skvrny čistěte zásadně studenou vodu. Můžete přidat prací prášek nebo přípravky na čištění koberců, které zaberou na skvrny od kakaa, čokolády a kečupu. Na starší skvrny od kávy a horké čokolády vyzkoušejte glycerin.

sedačka

Pro odstranění žvýkačky

Zaschlá žvýkačka, která je přilepená na potahu, je velký oříšek. Musíte ji zmrazit a oddrolit. Použijte pár kostek ledu, nebo si kupte speciální sprej.

Oživení barev

Pokud původní barva potahu zmizela, zkuste domácí přípravek na její oživení. Vezměte 250 ml destilované vody, 50 ml glycerínu, 50 ml vysoce procentního čistého vinného konzumního lihu a 13 g mýdlových vloček. Nasypte vločky do hrnce, zalijte destilovanou vodou a za stálého míchání pomalu zahřívejte, dokud se vám vločky nerozpustí. Pak roztok odstavte, nechte vychladnout, přidejte glycerín, líh a promíchejte. Nalijte do lahve a uzavřete. Před použitím zatřeste lahví, rozpusťte lžíci přípravku v čisté vodě a našlehejte až do pěny. Naneste ji houbičkou na látku a jemně ji vyčistěte. Dávejte však pozor, abyste potahy moc nepromočili.

sedačka

Prevence před znečištěním

Pokud máte malé děti, nebo jste si pořídili domácího mazlíčka v podobě psa či kočky, je velmi pravděpodobné, že se jejich přítomnost v domě či bytě záhy projeví v podobě stop na sedací soupravě. Abyste znečištění sedací soupravy a křesel předešli, máte dvě možnosti. Zvolte impregnaci potahové látky, která na ní vytvoří zcela neviditelnou, ale za to velmi účinnou bariéru a látku velmi dobře ochrání před jejím znečištěním. Můžete si také pořídit velmi praktické, snímatelné potahy, které můžete vždy pohodlně, poměrně snadno a rychle ze sedačky sundat a vyprat v pračce, nebo je dát do čistírny. Před jejich nákupem si ověřte, zda se vám do vaší pračky vejdou.

Odborné čištění

Pokud se vám do čištění sedačky nechce, nemáte čas, nebo si na to netroufáte, obraťte se na profesionální úklidovou firmu, která si se skvrnami hravě poradí. Díky moderním technologiím, jejichž nákup by příliš zatížil váš rodinný rozpočet, si s čalouněním poradí, vyčistí ho a zbaví roztočů, kteří patří mezi výrazné alergeny. Zároveň vám mohou vyčistit i koberce.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)