Jak vybrat či vyrobit zahradní nábytek?

Poslední aktualizace: 11.7.2014

ID-100131343Léto je tady a láká nás k venkovním radovánkám, ať už se jedná o trávení čas v parku, na výletech nebo na zahradě. Pokud vlastníte zahradu a plánujete na ní trávit letní odpoledně, popřípadě večery s přáteli, budete potřebovat kvalitní zahradní nábytek. Jak takový venkovní nábytek shánět? Jsou na zahradní nábytek kladeny jiné nároky než na nábytek interiérový?  Můžeme si jej vyrobit sami?

Každý, kdo vlastní zahradu a tráví na ní svůj volný čas, vlastní také zahradní nábytek, popřípadě nad jeho pořízením určitě uvažoval či uvažuje, neboť takové venkovní posezení uprostřed zahrady je nejen příjemným zpestřením, ale i věcí velmi praktickou.

Pokud zahradní set v současnosti sháníte, je důležité si uvědomit, že jej musíme vybírat podle jiných predispozic než nábytek interiérový. Hlavním důvodem kladení jiných nároků, je samozřejmě odlišné prostředí od prostředí domácího. Příroda je rozverná, a tak sem tam zaprší, zafouká, nebo se teploty pohybují v nebeských výšinách. A proto by měl být zahradní nábytek odolný, vyrobený z kvalitních materiálů a hlavně by měl být kvalitně ošetřen. To však nemění nic na tom, že moderní doba klade důraz i na stránku designovou.

Pro mnohé bude velmi příjemnou informací to, že zahradní nábytek si můžete vyrobit sami (a hlavně za pár korun).

Rozhodli jste se pro výrobu?

Vlastní výroba zahradního nábytku není nic složitého. Budete potřebovat prkna, špalky, kladívko a hřebíky. Nábytek však můžete vyrobit i z jiných materiálů, například dřevěných bedýnek či palet. Fantazii se samozřejmě meze nekladou. Čím kvalitnější suroviny však zvolíte, tím více takový zahradní nábytek vydrží.

Pokud se rozhodnete pro vlastní paletovou výrobu, budete potřebovat palety, které se používají na převážení zboží. Palety vám umožňují široké využití i kombinování. Záleží tedy jen na vás, zdali je necháte v přírodní barvě, popřípadě je natřete výraznými barvami, zdali vyrobíte běžně vysoké posezení, nebo zvolíte východní styl nízkých pohovek.j

Jak vyrobit lavičku
Jak vyrobit lavičku
Jak vyrobit houpačku - inspirace z palet
Jak vyrobit houpačku – inspirace z palet
Zahradní posezení z palet
Zahradní posezení z palet

Jaký vybrat materiál při koupi?

Při výběru zahradního nábytku jako jedna z prvních otázek vyvstává otázka materiálu. Jaký materiál je nejvhodnější? Jaký vydrží rozmary přírody? Máme vybrat nábytek dřevěný, kovový nebo plastový?

Nejlépe samozřejmě vypadá nábytek dřevěný, který skvěle zapadne do přírodního prostředí zahradních dřevin a rostlin a je bytelný. Z druhé strany však vyžaduje péči. Dřevěný nábytek bychom měli pravidelně natírat, popřípadě konzervovat. Zároveň však záleží na tom, jaké dřevo si vybereme. Jedním z nejodolnějších materiálů je severská borovice, která vydrží působení slunce, mrazů i deště.

Nejodolnějším materiálem jsou však kovy, a to hlavně hliník a umělý ratan, který se neloupe, nebledne a ani nepraská. Kovový zahradní nábytek je tedy díky své pevnosti a odolnost zárukou kvality a dlouhé životnosti. Co se týče údržby kovového nábytku, je kov nejpříjemnějším materiálem na zahradní nábytek, neboť jeho údržba je nejsnadnější.

Z druhé strany ani kov není bez chybičky. Životnost zkracují hlavně vysoké nebo nízké teploty, například teploty vyšší než 40 stupňů či nižší než 0.

Tipy a triky

Nábytek vybírejte obezřetně, hlavně s ohledem na materiál, jeho kvalitu a životnost. V dnešní době však není těžké sehnat nábytek z kvalitního materiálu, a proto je důležité vybírat i s ohledem na design a celkové sladění nábytku se zahradou.

Na závěr pro vás máme trik na udržování dřevěného nábytku. Pravidelně jej natírejte teakovým olejem, který dřevo zakonzervuje a zabraňuje tak vsakování vody.

1 komentář u „Jak vybrat či vyrobit zahradní nábytek?“

  1. Ten nábytek z palet je zajímavý, ale moc se mi nelíbí. Už na pohled mi připadá lacině. Já třeba miluji umělý ratan 🙂 Určitě je i odolnější. Však porovnejte třeba takovou soupravu s těmi paletami
    Ale jinak chválím zajímavý nápad! 🙂

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)