Jak na voňavé a měkké ručníky?

Ručníky při praní často ztrácí svou přirozenou hebkost a tím i savost. Jak tedy prát ručníky, aby si svou původní měkkost zachovaly? Podívejme se na to.

Ručníky by se neměly prát při příliš vysokých teplotách, při kterých se zbytečně ničí, 40 °C je ale naopak málo. Ručníky je třeba prát na 60 ˚C, kdy se ničí bakterie. Vyšší stupeň nebo vyvářka už není potřeba. Při nákupu vybírejte ručníky vyrobené z kvalitních materiálů, s vyšší gramáží a pratelné na 60 ˚C. Vždy čtěte doporučení výrobce, při praní rozlišujte barvy a světlé ručníky perte zvlášť. Nepřeplňujte pračku, protože froté ručníky díky své vysoké savosti lehce absorbují velké množství vody. Pak se nemohou v bubnu dostatečně volně pohybovat a špatně se vyperou.

Nové ručníky nejdříve vyperte

Nové ručníky před prvním použitím vždy důkladně vyperte, abyste je zbavili prachu a přídavných látek vznikajících během výroby. U froté ručníků první praní zatáhne volnější oka a ručníky se vám nebudou zatrhávat a párat.

Samotné praní ručníků

Kvalitní froté ručníky perte na 60 ˚C a pak je důkladně vymáchejte. Do praní nepřidávejte příliš velké množství pracího prostředku, protože pak ulpívá na ručnících, nevymáchá se a způsobuje tuhost jednotlivých vláken. Navíc se přebytek prášku usazuje ve tkanině a barva bledne. Dejte přednost použití pracího gelu. Rozdělujte ručníky podle barvy a při praní nepoužívejte aviváž. Ta totiž obalí vlákna a sníží jejich absorpční schopnost, která je u ručníků klíčová. Bílé ručníky navíc díky přidané aviváži zašednou nebo zažloutnou.

ručníky

Sušení ručníků

Měkkost a jemnost ručníků nejlépe zachováte při sušení v sušičce při nízké až střední teplotě. Sušička prádla během sušení ručníky neustále mírně načechrává. Navíc omezíte i nepříjemný zápach, který se někdy z mokrých ručníků line, když se nám zapaří. Ten způsobují bakterie rozkládajících se odumřelých kožních buněk, které na ručnících ulpí. Zápachu předejdete také častým měněním ručníků, které je třeba vyprat nejméně jednou týdně. Ručníky nikdy nesušte na přímém slunci a už vůbec ne na radiátoru, jinak vám nepříjemně ztvrdnou. Pokud je sušíte na sušáku, tak ve stínu a pozvolna.

Na žehlení ručníků zapomeňte

Pokud vaše babičky žehlily i ponožky, protože byly z pravé bavlny, u ručníků na to dnes zapomeňte. Froté ručníky nikdy nežehlete, jinak zploštíte a polámete jednotlivá vlákna. Ručníky a osušky tak postupně ztrácí požadovanou schopnost během osušování těla velmi dobře absorbovat vodu během osušování těla.

ručníky

Jak změkčit tvrdé ručníky

Tvrdost ručníků může způsobovat i tvrdá voda, proto je namočte přes noc do teplého 30 % roztoku kyseliny citronové a vyperte je obvyklým způsobem. Preventivně do praní přidávejte proti vodnímu kameni jedlou sodu a místo aviváže dejte ocet. Soda navíc ručníky vybělí a ocet je vydezinfikuje a odstraní pachy.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)