Jak dostat plevel z trávníku? Zabere chemie a postřik.

Hustý a krásný trávník je přáním každého zahrádkáře. Dojem nám často kazí rozrůstající se plevel. Většinou jde o pampelišky, jitrocel, jetel, řebříček a další rostliny, které jsou v dokonalém trávníku nežádoucí. Jak s plevelem v trávníku účinně bojovat?

Začne to pár nechtěnými rostlinami v trávníku a do konce léta je jich zatravněná plocha plná. Jak se plevelů zbavit a těšit se nádherným travním kobercem? Důslednou likvidací se plevele zbavíme, pokud začneme bojovat včas. Důležitá je i prevence, která nám v budoucnu ušetří spoustu starostí, práce, času i peněz.

Nejčastější druhy plevelů v trávníku

Za plevel pokládáme všechny rostliny, které v našem trávníku nechceme. Záleží také na tom, zda jde o anglický trávník, nebo spíše louku. Krátký pažit ale přítomnost dalších rostlin zcela vylučuje. Nejčastějšími druhy plevelů jsou jednoleté lebedy, kokošky pastuší tobolky, svízel, hluchavka, ptačinec, rozrazil, merlík a penízek. Z vytrvalých rostlin je to hlavně pampeliška, jetel, jitrocel, řebříček, mochna, pýr, pcháč oset, šťovík, bršlice či sedmikráska.

sekačka

Prevence proti plevelům

Prevence je jednodušší než hubení rozrostlých plevelů. Snažte se vyčistit půdu už při zakládání trávníku. Odstraňte kořínky plevelů ještě před výsevem osiva. Pomohou vám neselektivní herbicidy. Po použití postřiku je třeba s výsevem travního semene vyčkat minimálně 14 dní. Pokud nechcete použít chemické přípravky, zakryjte celou plochu po postřiku černou igelitovou fólií, dobře ji zatižte a počkejte 2 až 3 týdny, než začnete vysévat.

Výběr travního osiva

Travní osivo by mělo být co nejkvalitnější. Levná osiva mohou obsahovat semena plevelných rostlin a mají nízkou klíčivost. Vysévejte hustě pro vytvoření kvalitního porostu. Trávník pak pravidelně zalévejte, přihnojujte a sekejte. Poškozená místa, které třeba vypálí slunce, ihned dosívejte a trávník obnovujte. Pozor si dejte na vzrostlé plevelné rostliny a nenechte je vykvést. Jedna pampeliška má až 5 000 semen, pcháč více jak 30 000 semen a merlík bílý i 100 000 semen.

sekačka

Likvidace plevele

Pokud se vám objeví plevel v trávníku, s jeho likvidací neotálejte. Mnohem snadněji zlikvidujete pár mladých rostlin, než rozrostlé a dobře zakořeněné rostliny. Pokud se chcete zbavit jednoletých druhů, které se objevují především u nově vysetých trávníků, stačí pravidelné sečení a rostliny za čas zmizí. Vytrvalé dvouděložné druhy se na pravidelné sečení rychle adaptují. Pořiďte si mechanický vytrhávač plevele, ať ze země odstraníte třeba pampelišku i s dlouhým kořenem.

vertikulace

Babské rady

Nalijte vařící vodu na plevelné rostliny, nechte je uschnout a zbytky odstraňte. Trávu kolem podle potřeby dodejte. Vyzkoušet můžete i roztok octa se solí. Do dvou hrnků octa přidejte ¼ hrnku soli, promíchejte a nalijete na plevelné rostliny. Pro vyšší účinnost roztok zahřejte. Na plevel s dlouhými kořeny použijte čistý alkohol, třeba vodku, slivovici, technický nebo lékařský líh. Alkohol zřeďte 1/2 litrem vody, roztok nalijte do rozprašovače a rostliny postříkejte. Dehydratace je zlikviduje.

Postřik na plevel

Dvouděložné vytrvalé plevele je často nutné zlikvidovat pomocí herbicidů. Přípravky jsou ve formě postřiku, pěny nebo granulované. Postřik a pěnu aplikujte zahradním postřikovačem. Granule jsou určené pro celoplošné hubení. Pořiďte si rozmetadlo hnojiva, nebo si vezměte rukavice a rozházejte granule na plochu ručně. Přípravky nepoužívejte na čerstvě posekaný trávník. Měl by mít výšku 7 až 10 centimetrů, aby listová plocha přípravek přijala. Mělo by být slunečno a bezvětří. Při dešti se přípravek odplaví a spálí okolní rostliny. Po aplikaci trávník sečte za 10 až 14 dnů.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)