Ekologická a ekonomická domácnost ve zkratce

K tomuto kroku vás může vést péče o životní prostředí i úspora vlastních prostředků. V obou případech jde o krok správným směrem.

Každá cesta vyžaduje první krok. Jak se oddat k ekologicky a současně ekonomicky vyváženému životnímu stylu? Možná se budete divit, ale jde to dohromady.

Ekologická a ekonomická domácnost ve zkratce 2

Šetřete energii

Úspora energie vede ke snížení vlastní ekologické stopy. Začněte všude zhasínat. Mobilní telefony a další přístroje nabíjejte jen po nezbytně nutnou dobu, nikdy ne přes celou noc. Nenechávejte spotřebiče v režimu stand-by. Vždy, když odcházíte z domu, klidně jen do práce, vypněte je. To samé dělejte i přes noc. Za rok ušetříte i přes 1 000 korun. V globálním měřítku je to velké množství. Použijte úsporné žárovky a kvalitní spotřebiče, které neprodukují nadbytečné teplo a mají nižší spotřebu.

Šetřete teplo a nenechte jej unikat

Dům či byt odizolujte, vyměňte a utěsněte okna i dveře. Nezapomeňte na střechu a podlahy. Nenechte teplo unikat. Investice se vám velmi brzy vrátí. Určitě méně protopíte a v letním období ušetříte za klimatizaci, když nepustíte teplo dovnitř. Navíc použijte kvalitní stínicí techniku, která zajistí v bytě či domě přirozený chlad. Rolety, žaluzie, markýzy a další formy zastínění jsou stylovým i praktickým interiérovým doplňkem.

Ekologická a ekonomická domácnost ve zkratce 3

Úspora vody

Na sprchu namontujte úsporné hadice, pořiďte si vodovodní baterie a kohoutky s možností regulace průtoku vody a používejte dvojí splachování. Můžete vodou ze sprchy či z koupele vytřít třeba podlahu. Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou. Moderní myčky na jedno umytí nespotřebují ani 10 litrů vody. Při praní volte šetrné programy. Používejte dešťovku na zalévání, mytí i splachování. Možností je spousta.

Ekologická a ekonomická domácnost ve zkratce 4

Recyklujte

Začněte řádně s tříděním odpadu. Nejde jen o plasty, papír či sklo. Nevyhazujte staré oblečení, ale vyměňte ho, nebo z něj vytvořte nový a originální model. Nakupujte u designérů, kteří se vydali sustainable cestou. Recyklovat se dá i jídlo. Kupujte jen to, co spotřebujete. Naučte se vařit z toho, co je doma. Rostlinné zbytky dejte na kompost. Živočišné můžete věnovat místním farmářům pro dobytek.

Udržitelné materiály

Kromě udržitelných materiálů v šatníku vsaďte na kvalitní materiály v oblasti bydlení. Volte koženou pohovku místo koženkové a dřevo místo dřevotřísky. Mnohem déle vám vydrží. Místo plastu vsaďte na trvanlivý kov. Zkuste třeba i přírodní kámen s osobitým kouzlem.

Ekologická a ekonomická domácnost ve zkratce 5

Nevyhazujte a přetvářejte

I když je lepší vyměnit staré spotřebiče za nové kvůli spotřebě energie, mnoho věcí jde opravit. Starému nábytku dejte nový nátěr, klidně patinu. Tupý nůž nechte nabrousit a neměňte jej za nový. Opravit můžete deštníky, šaty i obuv. Spousta věcí se dá předělat a dát jim nový kabát. Budete originální a ušetříte.

Lokální nákupy

Najděte si v okolí místní dodavatele potravin a eko farmy. Farmářské produkty nabízí i mnoho e-shopů. Výrobky malých lokálních pekařů, řezníků, bylinkářů i lahůdkářů vám doručí zboží až do domu v ekologické kvalitě. Nakoupíte jen to, co potřebujete a nenecháte se zlákat akcemi a slevami. Navíc objede jedno auto více klientů, kteří by se vlastním vozem vydali na nákup do supermarketu.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)