9 jednoduchých tipů, jak se učit rychle snadno

Trápíte se s učením, nedokážete udržet pozornost a učíte se pomalu? V tomto článku se naučíte 9 jednoduchých technik, jak se učit lépe. Všechny techniky zvládnete snadno a nepotřebujete ani žádný speciální trénink. Po pouhých 5 minutách čtení se můžete i velmi výrazně zlepšit v učení.

Nenechte se vyrušovat

K tomu, abyste se dostali na onen vhodný režim mozku, vlny alfa, kdy se také mnohem rychleji učíme, potřebujete alespoň 10 minut zcela nepřerušovaného soustředění. Potom vám půjde i učení mnohem rychleji. Než se začnete učit, upozorněte vaše okolí, že potřebujete klid. Velkým problémem je i facebook a mobil. Vypněte počítač, televizi i hudbu. Mobil si přepněte do tichého režimu a odložte jej, aby vás neznervózňoval.

Rychlé čtení

Náš mozek je naprogramován na rychlé čtení, pokud čtete pomalu, mozek to nebaví, pak textu nerozumíte a nudíte se. Používejte ukazovátko, dejte čtení jasný směr a rychlost. Váš mozek si zvykne a vy zrychlíte rychlost čtení. Nedopouštějte se regresí vracení se v textu. Myslíte si, že jste si nezapamatovali jméno z příběhu, proto se vrátíte a čtete znovu. To je špatně a zpomaluje to čtení. Nebojte se, váš mozek si umí některé věci domyslet a nepotřebuje znát každý detail. Pokuste se na jedno mihnutí oka zachytit více slov, pro začátek vám stačí 2 pak 3. Vezměte si ukazovátko a projíždějte po řádcích rychle, nesmíte ani stíhat číst po dobu 2 minut. Pak se pusťte do normálního čtení a budete číst mnohem rychleji.

Hudba k učení

Hudba vám při učení škodí, zpomaluje učení a snižuje efektivitu. Všechno souvisí se soustředěním. Existuje hudba, která je pro učení vhodná. Je to hudba, která podporuje alfa vlny. Zkuste si na YouTube najít právě alfa waves music či studying music nebo brain.fm. Dále můžete k učení poslouchat hudbu bez textu, jako soundtracky filmů. Výzkumy prokázaly, že je vhodná barokní hudba, tedy Bach, Handel i Vivaldi, dokáže nás uklidnit, což je pro rychlé učení velmi důležité.

9 jednoduchých tipů, jak se učit rychle snadno 2

Aktivní učení

Buďte při učení méně pasivní, udělejte si nové poznámky, flashcards a myšlenkové mapy. Testujte se a vyvolávejte informace z paměti. Snažte se převést informace do praxe, používejte představivost, zapojujte k tomu všechny smysly, počítejte příklady a zapojujte mnemotechnické pomůcky apod. Efektivní učení stojí na principu aktivního vybavování informací. Pokud si informace jen čtete, nenaučíte se nic. Jakmile se učíte aktivně, informace se vám uloží do paměti a zvládnete si je při zkoušce vybavit.

Špatné návyky

Hodně studentů učení nebaví a objeví se negativní asociace spojené s učením. Je třeba vymazat staré asociace spojené s učením a vytvořit si nové a lepší. Učte se na novém místě, kde nemá mozek místo učení spojené s nudou, úzkostí a nechutí. Vyberte si nové místo, kde se nově budete učit. Mělo by být příjemné a světlé. Využívejte principy aktivního učení a mnemotechniky. Nové místo si budete spojovat s efektivním učení.

Dlouhodobá paměť jako klíč k zapamatování

Věděli jste, že do krátkodobé paměti můžete uložit jen 5 až 7 kusů informací? Proto musíte využívat dlouhodobou paměť. Nejlepší by bylo opakovat si vše každý den, ale to není možné. Takže si vše opakujte, 10 minut po naučení, den po naučení, týden po naučení, měsíc po naučení, 6 měsíců po naučení a rok po prvním naučení. Stačí, když si své znalosti otestujete jen malým testem, přezkoušením nebo myšlenkovou mapou. Pak si pročtete části, které jste zapomněli. Pokud vám učení látky trvalo hodinu, opakováním strávíte 10 minut.

Správná strava a pití

Snažte se jíst zdravě, necpěte se fastfoodem. Ovoce dodá energii a vitamíny, obnoví kognitivní zdroj, který je při učení nezbytný. Je skvělým zdrojem sacharidů, naplní vás energií a na rozdíl od různých tyčinek neunavuje a nebudete malátní. Dopřejte si během učení různé druhy oříšků. Podporují mozkové funkce, tvorbu mozkových buněk a zlepšují kreativitu. Ryby obsahují omega 3 mastné kyseliny, které zlepšují funkce mozku a zkrátí dobu učení. Jezte železo, jako špenát.

Myšlenkové mapy

Myšlenkové mapy vymyslel Brit Tony Buzan pro uspořádání myšlenek. Pomáhají látku hlouběji pochopit a vidět souvislosti. Do středu papíru napište hlavní téma a přidávat větve a konkrétnější větve. Jedna větev, jedno slovo. K vytváření myšlenkových map slouží i appky ve smartphonu v podobě mind maps, třeba nástroj coggle.

Učte se chápat

Je nemožné zapamatovat si něco, čemu nerozumíme. Mozek se učí na základě asociací a propojování starých informací s novými. Jakmile se učíte něco, co chápete, mozek informaci zapojí do stávající sítě vědomostí. Skvělým způsobem zlepšení pochopení jsou myšlenkové mapy. Mějte učení rádi a odpovídejte si na otázky. Soustřeďte se na to pozitivní. Nezaměřujte se na věci, které nemáte rádi, a nebaví vás. Hledejte v učivu něco zajímavého a pozoruhodného.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)