7 nejčastějších chyb, které děláme při vysávání

Poslední aktualizace: 26.10.2021

Vysávání sice často nepatří mezi nejoblíbenější domácí činnosti, ale pokud chcete mít doma čisto, nepřidělávejte si práci a neničte si zdraví. Pravidelné vysávání podlah a dalších prostor je nutností, zvláště pokud máme doma nějakého zvířecího miláčka. Podívejte se na nejčastější chyby, které děláme při vysávání.

V dnešní době je vysávání na zcela jiné úrovni, než dříve. Navíc nám mohou denně pomáhat automatičtí roboti. Nejnovější technologie umožňují dovést úklid až k naprosté dokonalosti a často bez velké námahy. Dnešní vysavače umějí více a manipulace s nimi je mnohem lehčí a efektivnější. Umí být tiché a tak nehrozí, že s nimi budete při úklidu rušit sousedy. Ani sebedokonalejší přístroj vám nepomůže, pokud se nevyvarujete následujících chyb.

vysávání

1.    Začněte uklízet dřív, než vidíte chuchvalce prachu

Vysávání by mělo mít určitou pravidelnost i bez ohledu na míru ušpiněné podlahy. Čím méně bude při vysávání chuchvalců a drobků na zemi, tím lépe se během vysávání zbavíte i virů, bakterií, roztočů a dalších na první pohled neviditelných částeček. Pokud máte domácího mazlíčka, který pouští chlupy a navíc tráví mnoho času i venku, musíte vysávat denně nebo alespoň obden.

vysávání

2.    Nespoléhejte jen na robotický vysavač

Robotický vysavač je skvělý pomocník, který nám denně pomáhá s pravidelným vysáváním, přesto při úklidu nespoléhejte jen na něj. Robot nezachytí všechny nečistoty. V místnosti je spousta míst, kde nečistoty mine a opakovaně je roznáší po místnosti. Navíc může v místnosti vířit prach, což vede k jeho opětovnému usazení na podlahách, nábytku, sedačce i lůžkovinách. Robotický vysavač kombinujte s výkonným tyčovým vysavačem. Víření prachu předejdete mokrou cestou. Občas setřete celou plochu i všechny rohy.

vysávání

3.    Prach utírejte před vysáváním

Jednou z častých chyb je, že začnete utírat prach až po vysátí. Vysávání podlah by vždy mělo přijít na řadu až úplně na konec každého úklidu, přesněji až po utření prachu a těsně před vytíráním podlah.

4.    U vysávání koberců měňte směr vysávání i tvary hubice

Pokud chcete na koberci vysát pod všemi vlákny a důkladně vysát veškeré nečistoty, je důležité při vysávání měnit neustále směr, stejně jako tvary hubic. Zvolte správný nástavec a na běžné luxování koberců volte široký, do rohů a spár úzký štěrbinový nástavec, případně speciální hubici, která umí vysávat i za roh. Speciální hubice s rotačními kartáči poslouží zase na odstraňování chlupů a vlasů.

vysávání

5.    Měňte sáčky pravidelně a častěji

Ani sebedokonalejší vysavač na sáčky nefunguje tak, jak má, pokud je sáček plný. Měňte jej proto už v okamžiku, kdy je plný do ¾. Jinak může být vysavač o něco hlučnější a během vysávání ucítíte zápach prachu. Plné či přeplněné sáčky zabraňují volnému proudění vzduchu ve vysavači a také značně snižují sací výkon. U bezsáčkového vysavače zabráníte množení roztočů a plísní. V tomto směru jsou také velmi efektivní tyčové vysavače, s jejichž nádobkami na prach se navíc velmi snadno manipuluje.

6.    Odstraňujte namotané vlasy, chlupy a nitě z rotačního kartáče

Pokud používáte hubice s rotačním kartáčem, které z povrchů odstraňují snadno vlasy, chlupy a nitě, musíte tyto nečistoty namotané na kartáč sundávat pravidelně, jinak se o dost sníží čisticí schopnost kartáče a může dojít k poškození motoru pohonu kartáče. Můžete tomu trochu předejít i nastavováním přítlaku kartáče. U koberců s vyšším vlasem nastavíte kartáč do vyšší polohy a u nízkého vlasu koberců zase do nižší polohy. Moderní luxy už dokonce umí namotávání vlasů zcela zabránit.

vysávání

7.    Pravidelně čistěte filtry

Pokud nemáte chytré přístroje, které vás upozorní na neprůchodnost filtrů, musíte filtry hlídat a měnit vy sami. Pravidelnou kontrolou, údržbou a výměnou filtru ve vysavači zabráníte nesprávné funkci vysavače i opětovnému vracení nečistot včetně alergenů či roztočů zpět do vysávané místnosti.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)