Vyberte si kvalitní snowboardové oblečení. Víte, na co se zaměřit?

Poslední aktualizace: 29.11.2019

Snowboarding se odehrává v extrémních podmínkách. Abyste si užili jízdu na snowboardu naplno, musíte být na snowboard dobře oblečeni. Vyberte si pohodlné a kvalitní oblečení, ve kterém zůstanete celou dobu na svahu v teple.
Vyberte si kvalitní snowboardové oblečení. Víte, na co se zaměřit? 2

Jak vybrat oblečení na snowboard

Ještě, než začnete pokukovat po krásných designech bund a kalhot na snowboard, zjistěte si, jaký má materiál vlastnosti. Zaměřte se na vodní sloupec, prodyšnost a odolnost proti větru. Podstatná je také kvalita materiálu a jeho vlastnosti. Pojďme se blíže podívat na co, na co se při výběru snowboardového oblečení zaměřit.

Proč je důležitá charakteristika materiálu a co vybrat?

Oblečení vás musí ochránit před vodou, mokrým sněhem, musí být prodyšné a zároveň vás chrání před ostrým a studeným větrem. Před vodou vás ochrání vodní sloupec, který značí určitý stupeň voděodolnosti. Vodní sloupec patří mezi standardní vlastnosti snowboardového oblečení. Materiál je potažený porézní membránou, která zabraňuje proniknutí vody skrze tuto membránu. Vodní sloupec se měří v milimetrech a ukazuje, kolik srážek oděv nepropustí za 24 hodin. Čím je číslo vyšší, tím je oblečení více nepromokavé. Vodní sloupec 10 000 mm je méně propustný než vodní sloupec 20 000 mm. Čím je vodní sloupec vyšší, tedy čím je oblečení méně propustné, tím je naopak méně prodyšné. Používáním, nošením i praním oblečení se vodní sloupec opotřebuje a voděodolné vlastnosti se značně redukují.

Prodyšnost, propustnost, materiálu je uváděna v gramech, ale přesněji jde o jednotku g / 24 hodin / m². Prodyšnost značí počet gramů vodní páry, která projde během 24 hodin jedním čtverečním metrem látky. Čím větší číslo, tím je materiál prodyšnější. Odvést vlhkost je nutné, protože pocením vzniká pára, která se skrze póry dostává dále a ochlazuje pocitovou teplotu jezdce.

Odolnost proti větru je velmi důležitým parametrem, který by měly bundy na snowboard a kalhoty na snowboard mít. Abyste si jízdu užili naplno, musí být oblečení odolné proti větru. Tímto se nebude snižovat vaše pocitová teplota.

 

Vyberte si kvalitní snowboardové oblečení. Víte, na co se zaměřit? 3

Vyberte si pěkné oblečení dle kvality materiálu

Kvalita materiálu a jeho složení je velmi důležité při výběru pořádného snowboardového oblečení. Při výběru oblečení na snowboard se setkáte s různými materiály. K neoblíbenějším patří polyester, mikrovlákno či nylon. Níže najdete základní charakteristiku jednotlivých typů materiálu.

Velké množství oblečení na snowboard se vyrábí z polyesteru. Materiál je velmi silný, nesráží se a neroztahuje se. Je odolný proti plísním, dobře schne. Pevně tkaný polyester je odolný proti vodě. Co výrobce, to trošku odlišný typ polyesterové tkaniny. Výrobci doplňují oblečení ještě navíc o vodoodpudivou membránu, a proto se při výběru oblečení koukejte nejen na složení materiálu, ale také na velikost vodního sloupce a na prodyšnost.

K žádaným materiálům patří také nylon, který má velmi nízkou absorpci a je hezky elastický. Zákazník ocení, že se snadno myje. Ve snowboardovém oblečení se používá v kombinaci s dalšími materiály. Příměs nylonu najdete třeba u výrobce Thirty Two.

Mikrotkaniny (mikrovlákna) a látky z nich vyrobené vás překvapí odolností, jsou lehké, prodyšné a velmi dobře vodoodpudivé. Mikrovlákno patří k dražším materiálům a najdete jej na prémiových produktech, nebo se objevuje u nejmodernějších kolekcí bund a kalhot.

Gore-Tex látka zajistí maximální nepropustnost. Tyto produkty nemusíte již dále impregnovat. Látka se používá na výrobu rukavic. Podrobné informace najdete v článku Jak vybrat snowboardové oblečení.

Na jaké vlastnosti materiálu se zaměřit

Nejen kvalitou materiálu, vodním sloupcem a prodyšností se jednotlivé modely odlišují. Bundy a kalhoty mezi sebou odliší také propracovanost a jednotlivé vychytávky, které modely oblečení nabízí.

Snad všechny bundy na snowboard mají všitý snowcatcher, který zamezí vniknutí sněhu pod bundu. Některé modely oblečení mají zesílené švy na problematických partiích, díky nimž mají extrémní odolnost. Zesílené švy najdete kolem ramen, podpaží, loktů, pasu a kolen. Podlepené švy jsou skvělou vychytávkou, díky které se oblečení stává ještě více voděodolné. Pořádné kalhoty na snowboard mají návleky, které zabrání vniknutí sněhu kolem snowboardových bot. U bundy tuto funkci plní manžety okolo rukávů. Snowboardovou bundu si můžete vybrat s pevně našitou nebo odepínací kapucí. Budete nosit na kapuce helmu, nebo budete jezdit s čepicí? Na tuto otázku si před pořízením bundy na snowboard odpovězte. Konečně by měla mít kvalitní bunda také užitkové kapsy. Lepší modely mají průhledné kapsy na mobilní telefon nebo na MP3 přehrávač. Promyšlené bundy mají kapsy na skipass, jejichž velkou výhodou je to, že nemusíte kartičku při průchodu skrze turniket vyndávat a zase schovávat. Oblečení by mělo mít ventilaci, kterou u kalhot najdeme podél švů, v bocích či přes stehna, u bundy u bundy je v podpaží, na hrudi či na zádech. Na pořádné snowboardové bundě jsou samozřejmostí kvalitní a robustní zipy. Myslete na to, že zip budete rozepínat a zapínat v rukavicích. Podívejte se, jestli jsou poutka dostatečně pevná a jestli se vám s nimi bude dobře manipulovat.

Už máte vybráno? Podívejte se na snowboardové oblečení třeba do e-shopu.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)