Jak změnou životního stylu posílit také zdravotní stav?

Poslední aktualizace: 26.3.2013

V otázce životního stylu samozřejmé nemůže zdravotní stav scházet, ačkoliv to rozhodně není jediný faktor, který můžeme svým životním stylem ovlivnit. I když jsme jinak po fyzické stránce naprosto zdraví, můžeme se potýkat s různými mírnými, ale obtěžujícími problémy jako je únava, deprese, bolest hlavy nebo náhlá ztráta energie. Existuje přitom několik jednoduchých triků, jak se i těmto problémům zdárně vyhnout dříve, než se promění v mnohem vážnější zdravotní problémy. Nezapomínejte také na to, že stav vašeho těla je zčásti odrazem stavu vaší psychiky.

Bolest hlavy
By: r. nial bradshawCC BY 2.0

Nejdůležitějším pravidlem, které ovlivňuje náš zdravotní stav je pravidelnost a vyváženost. Vše co je nezbytné k životu vyžaduje pravidelné a plánované opakování. Týká se to nejčastěji spánku, stravování a pitného režimu. Biologické hodiny nejsou v našem těle pro nic za nic. Tělo proto vyžaduje pravidelné doplňování energie mnoha způsoby, a pokud se mu nedostává, může reagovat únavou nebo ztrátou energie, aby na sebe upozornilo. Usínání i vstávání by tedy měli probíhat v přibližně stejnou dobu, to samé platí také o pravidelné stravě. Vhodnější je volit menší porce, ale zato častěji. Jakmile si vaše tělo zvykne na pravidelnost, bude se moci věnovat mnohem důležitějším věcem a vy se budete cítit mnohem lépe.

I když jste velmi unavení, ačkoliv k tomu nemáte důvod, je to známkou toho, že vaše tělo začíná lenivět. Mnohem účinnější než hodinový spánek bývá v takovém případě sport. Nemusí se jednat o nic náročného. Nejvhodnější je třeba taková procházka na čerstvém vzduchu. Vyzkoušejte tuto metodu alespoň jednou, abyste na vlastní kůži pocítila, jaké zázraky takové procházka přináší. Pokud se únavě podvolíte a půjdete si lehnout třeba jen na půl hodiny, ačkoliv jste jinak dostatečně vyspalá, může se stát, že se probudíte ještě unavenější, než předtím.

Velmi nepříjemné příznaky může vyvolat také nedostatečný přísun tekutin. Mezi ty nejméně závažné patří bolest hlavy a silná únava. Mnoho lidí v takovém případě sáhnou po kávě, která ale příznaky může ještě více prohloubit. Káva totiž odvodňuje, a pokud jsou vaše bolesti způsobené nedostatkem tekutin, rozhodně si kávou nepomůžete. Vyzkoušejte tedy nejprve vypít sklenici vody a uvidíte, jak vaše tělo bude na tekutiny reagovat.

Deprese
By: James LeeCC BY 2.0

Mnoho lidí si také nedokáže najít trochu toho volného času jenom pro sebe. Dnešní doba je uspěchaná a málokdo si včas všimne, že po celý den jenom pracuje nebo se stresuje. Pokud se vám podaří vyšetřit si pro sebe alespoň trochu volného času, který využijete ke čtení knížky, procházce, relaxaci ve vaně nebo jiné činnosti, kdy se nemusíte věnovat nikomu dalšímu a také se nemusíte kontrolovat vůči okolí, jistě brzy pochopíte, že trocha volného času není rozhodně jeho ztráta, ale naopak vynikající investice do lepšího tělesného i zdravotního stavu.

Tyto faktory se řadí mezi nejdůležitější mezníky životního stylu. V dnešní době není jednoduché dodržovat všechna uvedená pravidla naprosto bez chyby a výjimek. Přesto se snažte pro své tělo i psychiku dělat to nejlepší, co v dané situaci dělat jde. Životní styl bez pravidelnosti a odpočinku se vždy dříve nebo později odrazí na vašem zdravotním stavu a za to žádná úspora času na úkor relaxace nestojí.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)