Dejte knihám šanci, mohou být zdrojem inspirace

Moderní doba knihám příliš nepřeje. Místo nich je v oblibě sledování televize či surfování na internetu. Ano je pravdou, že se jedná o způsoby moderní zábavy, kterou si těžko budete odpírat. Čtení knih se ale zároveň s tím stále více podceňuje a moderní doba není daleko nebezpečí, že se společnost dobrovolně připraví o výhody, které četba knih představuje.

Photo Credit: » Zitona « via Compfight cc
Photo Credit: » Zitona « via Compfight cc

Jaké výhody tedy čtení knih nabízí a jsou vůbec natolik užitečné, aby stálo za to nad knihami vůbec uvažovat? Filmová podoba některých knižních příběhů je atraktivní pro jednoduchost a úsporu času.

Mohou být snad knihy užitečnější pro běžný život, nebo se jedná pouze o soubor informací, které nám jsou kromě pobavení naprosto k ničemu? Nad otázkou, jaký vliv mají knihy na náš život, se zabývali psychologové, vědci i lékaři a přišli s řadou překvapivých výsledků.

Rozvoj fantazie

Pro rozvoj fantazie jsou knihy důležité už od raného dětství. Dokud děti neumějí sami číst, je dobré jim budovat vztah ke knihám tak, že jim budou předčítat rodiče. I v pozdějším věku je ale užitečné fantazii rozvíjet a to nejen pro psychické zdraví ale také pro zlepšení pracovních vztahů, společenského postavení nebo partnerství. Nad pozitivními účinky rozvoje fantazie se shodují všechny

Relaxace a aktivní odpočinek

Proti sledování televize je čtení knih aktivním odpočinkem. Zároveň ale relaxujete. Tato kombinace je naprosto ideální nejen pro typy lidí, kteří jsou raději doma o samotě, než ve společnosti a také pro případ špatného počasí. Čtením knihy totiž aktivně používáte mozek, který se při této činnosti trénuje v myšlenkách, slovní zásobě i rozvoji fantazii. Při sledování televize naopak mozek téměř utlumí svoji činnost a pasivně přijímá nabízené signály.

Photo Credit: Honey Pie! via Compfight cc
Photo Credit: Honey Pie! via Compfight cc

Lepší pracovní možnosti

Neuvěřitelný vliv má čtení knih ale také na vzdělání i získání lepších pracovních pozic. Každá kniha totiž obsahuje nejen zdroj cenných informací ale také možnost automatického rozšíření slovní zásoby. Takový trénink se pak snadno projeví při studiích, získaných znalostí ale také při projevu na pracovním pohovoru. Dokonce je už i vědecky dokázáno, že lidé, kteří často čtou, mají větší úspěch ve studijních výsledcích a jsou zaměstnaní ve vyšších pracovních pozicích.

Společenský dojem a větší všeobecný přehled

Nic na světě neudělá lepší společenský dojem, než široká slovní zásoba a celá řada znalostí, které lze pochytit skutečně jen během čtení knih. Také si můžete zlepšit spisovnou češtinu a kultivované vyjadřování, což rozhodně není k zahození v obyčejné ani lepší společnosti. Možná se budete značně divit nad tím, jak na vás budou lidé pozitivně reagovat, pokud s nimi budete mluvit občas i trochu intelektuálně.

Jak sami vidíte, knihy stále nepatří pouze do sběru papíru. Není nikde psáno, že musíte přečíst každý měsíc několik knih, ale pár titulů by ve vaší knihovně rozhodně chybět nemělo. Postupem času jistě nemalé účinky četby plně oceníte v osobním i společenském životě.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)