Léto v plném proudu aneb chraňte svoji pokožku nejen při opalování

Poslední aktualizace: 29.6.2016

Letní dny jsou už i kalendářně a s nimi přišly i velmi vysoké teploty a nebe bez mráčku. Už se těšíte, až pojedete k moři nebo jen na koupaliště a budete relaxovat při opalování? A myslíte i na to, že s sebou musíte zabalit opalovací krém, který vaši pokožku ochrání před spálením a také ochrání vaše zdraví?

opalování I

Termíny na přípravcích

Nejdříve si řekneme, co je to UVA, UVB a UVC záření. Tyto termíny totiž můžete vidět na opalovacích krémech a sprejích, víte ale, před čím přesně je potřeba se chránit? UVA záření není tak nebezpečné jako sluneční, dokonce je i užitečný. Pomáhá totiž tvořit vitamin A a D. Problém je, že podporuje tvorbu vrásek.

UVB záření je velmi nebezpečné. Proti tomuto záření je potřeba se chránit nejvíce, neboť způsobuje zhoubné i nezhoubné nádory. Pokud tedy na obale uvidíte ochranu proti UVB nebo SPF, určitě je to ten správný produkt!

Co se týče záření UVC, je docela možné, že jste o něm ještě neslyšeli. Běžně se o něm nemluví, nedopadá totiž ani na zem.

Jaký faktor?

Nejvyšší ochranu poskytují přípravky s číselným označením 50+, nejnižší faktor se potom pohybuje mezi 6-10. Lidé nejčastěji volí mezi faktorem 15-30. Je to dobře? To záleží na tom, jaký jste fototyp. Například osoba se světlou kůží, pihami, rezavými vlasy by měla volit SPF nejméně 20-30 v našich podmínkách. Naopak osoba se světle hnědou pokožkou bez pih, s tmavýma očima nepotřebuje velkou ochranu, v našich podmínkách si vystačí s faktorem 5-10.

Pravidla opalování

Začněme dětmi – ty by se sluníčku měly vystavovat co nejméně. Velmi důležité je chránit dítě do 1 roku před veškerým přebytečným slunečním zářením, později by se z toho mohly vyklubat nádorová onemocnění. Dětem tedy vždy namažte pokožku vysokým faktorem, dejte jim pokrývku hlavy a sluneční brýle.

Obecně platí, že byste se mezi 11. až 15. hodinou neměli příliš dlouho vyskytovat na přímém slunci.

Další, důležité pravidlo, na které mnoho lidí zapomíná, je ochrana pokožky i přesto, že trávíte dny ve stínu anebo je pod mrakem.

Opalovacími přípravky nešetřete. Chrání vaše zdraví! Pokožku natírejte 20 minut před pobytem na slunci, mazání opakujte každé dvě hodiny. Pokud jste u vody, aplikaci opakujte po každém koupání.

Autor článku: Nikol Sotolářová

Fotografie publikována se svolením stockimages Photography/FreeDigitalPhotos.net

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)