Alergie na potraviny: Mnohem častěji projevující se fenomén

Poslední aktualizace: 21.11.2017

Máte alergii na některé potraviny? Určitě v tom nejste sami. V současné době procento lidí, kteří si myslí, že mají potíže tohoto charakteru, stoupá. Obecně se uvádí, že jde o 12 až 20 % populace. Projevy typu kašle, dušnosti, zánětů spojivek anebo zahlenění má stále větší počet lidí. Mnohdy za ně může právě potravinová alergie. Podívejme se tedy, jaké potraviny jsou problematické a jak na první pomoc, když dojde k nejznámějším projevům.

Alergie na potraviny: Mnohem častěji projevující se fenomén 2

Problematických potravin se najde spousta

Kdybychom měli udělat výčet všech potravin, jichž se alergické reakce týkají, nejspíše bychom tu byli ještě velmi dlouho. My proto uvádíme ty úplně nejznámější.

Obiloviny spojované s alergií na lepek

Asi nejčastěji se setkáme s různými obilovinami, jež obsahují lepek. Právě na ten je alergických stále více lidí a žádné prášky na alergii jim bohužel nepomohou. Celiakie vyžaduje striktní dietu a vyřazení potravin obsahujících lepe.

Ořechy a jiné plody

I tento typ alergie je vcelku častý. Především stopy arašídů jsou v mnohých pokrmech i hotových výrobcích.

Mléko

Alergické reakce spojené s kravskou bílkovinou jsou známé hlavně u dětí. Jejich tělo si s mlékem nedokáže poradit, a proto by se mělo podávat až od pozdějšího věku.

Alergie na potraviny: Mnohem častěji projevující se fenomén 3

Jak na první pomoc při alergii na potraviny

Vše se odvíjí od celkové míry intenzity alergické reakce. Jestliže se jedná o slabší formy, bohatě postačí antihistaminika nebo některé známé léky na alergii bez předpisu. Ty dokážou eliminovat anebo alespoň částečně zmírnit svědění, případně zarudnutí pokožky a jiné potíže. Jde-li o opakované reakce, s největší pravděpodobností se alergik již léčí a měl by u sebe mít jakousi krabičku poslední záchrany. Tu představuje autoinjektor s adrenalinem. V každém případě bude nezbytná návštěva lékaře. Optimální je přivolání rychlé lékařské pomoci.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)