Zjistěte, jaké šance má váš vztah pro přežití tohoto roku

Ať se kohokoliv zeptáte na to, jaký je jejich vztah, většinou odpoví buď dobrý, nebo špatný. Málokdo se totiž na svůj vztah dívá jako na živou rostlinu, která bude taková, jak o ni budete pečovat. Se vztahy je to velmi podobné.

Pokud totiž o svůj vztah nebudete pečovat, začne postupně zmírat stejně jako květina bez světla a vody. Ať je to s vaším vztahem jakkoliv, přečtěte si následující článek, abyste včas rozpoznali známky zanedbaného vztahu a zjistili, zda přežije letošní rok bez újmy.

Společné plány posilují vztah

Vztah - muž a žena
Photo Credit: Farbenflut via Compfight cc

Když pomine první fáze vztahu a zmizí poblouznění, napětí nebo překvapivost, je na čase přidat vlastní promyšlené podněty. Mezi ty nejúčinnější patří společné plánování. Každý z vás má totiž své přátele, koníčky i zábavu. Postupem času by se mezi vámi začala prohlubovat propast volných chvilek a začali byste se spolu nudit. Pořiďte si psa, zapište se na společný kurz, začněte společně navštěvovat nějaký sport či kroužek. Spojte prostě alespoň jednou či dvakrát týdně svůj volný čas a vytvořte si společné pouto a zážitky.

Překousněte odlišné názory

Po první fázi vztahu začnete pomalu sundávat růžové brýle a všímat si chyb a nedostatků vašeho partnera. Teprve teď se dá mluvit skutečně o lásce, pokud chyby vidíte, ale jste schopní je tolerovat. Pokud jsou ale odlišnosti mezi vámi příliš velké, rozhodně to nebude jednoduché. Základem spokojeného vztahu je oboustranná tolerance, abyste se mohli věnovat svým oblíbeným činnostem, i když je třeba partner neuznává a naopak zase byli schopni tolerovat zájmy partnera, abyste se nemuseli hádat kvůli zbytečnostem.

Partneři nejsou siamská dvojčata

Zapomeňte na naivní představu, že se svým partnerem musíte prožít každý okamžik jeho existence. Skutečně to tak není a bylo by to vašemu vztahu jedině na škodu. Jste přeci partneři a ne siamská dvojčata. Tímhle stylem byste si začali lézt na nervy mnohem rychleji a mnohem snadněji než páry, které jsou schopné trávit volný čas také občas odděleně. Nehledejte nic špatného na tom, pokud si večer rádi čtete a partner spíš raději sleduje televizi. Představte si, že vás čeká několik desítek let společného života. Nelze přeci žít jen láskou.

Sexuální aktivita je také rozhodující

Odpočívající žena
Photo Credit: Bhumika.B via Compfight cc

Mezi nejožehavější témata patří sexuální aktivita ve vztahu. Zcela logicky s délkou vztahu také ustupuje četnost sexu a některé páry to považují za znak končícího vztahu. Nemusí tomu ovšem tak být, pokud si uvědomíte, že hormony, které vás ovládali v první fázi vztahu, nyní již nejspíš fungovat nebudou a je načase začít experimentovat a objevovat v sexu nové možnosti. Páry, které takový postup zvolily, dnes svorně tvrdí, že jejich sex je dokonce mnohem kvalitnější než na začátku vztahu, i když třeba ne již tak častý. Dávají ovšem přednost raději kvalitě před kvantitou.

Neústupnost a slovíčkaření jsou známkami brzkého rozchodu

Vztah, kde neexistuje tolerance nebo kompromisy, je velmi vyčerpávající. Pokud tedy máte pocit, že musíte mít vždy poslední slovo, nebo ten samý pocit máte o partnerovi, co nejdřív si o tom promluvte, protože váš vztah se řítí do propasti, ze které již není cesta zpátky. Nechytejte se maličkostí jenom proto, abyste mohli vyvolat hádku. Taková uměle vyvolaná hádka totiž může skončit rozchodem. Hádka je málokdy znakem komunikace. Obsahuje spíše výčitky a urážky. Buď se tedy naučte správně hádat, nebo se hádkám vyhněte.

Povídejte si, zajímejte se a chvalte!

Nedostatek komunikace je hlavním důvodem k odcizení partnerů. Pokud tedy začínáte sledovat, že si s partnerem téměř nepovídáte, nevíte, co dělal předešlý den či naopak on se nezajímá o vaše zážitky ve chvílích, kdy nejste spolu, máte poměrně vážný problém. Nemusíte přitom vést několikahodinové debatní kroužky. Vašeho partnera potěší jistě i přání hezkého dne nebo obligátní dotaz, jak se celý den měl. Naučte se jej chválit i za drobnosti a výčitky zjemněte nebo minimalizujte. Samozřejmě i v tomto případě musí jít o komunikaci oboustrannou, pokud má mít ty správné účinky.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)