Umíte se s partnerem správně pohádat?

Říká se, že hádky jsou kořením každého vztahu. Doplním jen, že nejsou hádky jako hádky. Jejich cílem by nemělo být ponižování, sprosté urážky ani fyzické násilí. Za takových okolností je snad lepší, když vztah skončí. Hádky mohou probíhat i inteligentně a takové pak mohou vztah upevnit. Mimo to – usmiřování je tak sladké…

Hádka
By: Search Engine People BlogCC BY 2.0

Umět se pohádat je tajemné umění, které vyžaduje obrovskou dávku odvahy a zároveň trpělivosti. Je v tom i trocha psychologie, abyste přesně věděli, kdy a co můžete říct, aby se vám ulevilo a mělo to zároveň na partnera požadovaný účinek. Muži i ženy mohou být občas tvrdohlaví a čas od času nezaškodí použít trochu asertivity. Přečtěte si následující pravidla správné partnerské hádky a podělte se v komentářích s ostatními, jak probíhají hádky u vás doma.

Základem celé hádky je pochopení, že jakýkoliv spor mezi partnery pochází z nedostatku, který může být oprávněný i neoprávněný. Jeden z partnerů se cítí nedoceněný, podvedený nebo mu zkrátka něco schází. Hádky prý nejčastěji vznikají kvůli penězům a dětem. Partneři se ale mohou hádat opravdu z jakéhokoliv důvodu.

Překvapil vás už někdy váš partner či partnerka výbuchem vzteku kvůli malichernosti? Pak si můžete být jistí, že pravý důvod je úplně jiný. Lidé často přehlížejí situace, které jim vadí a pokud se jich časem nahromadí víc, jsou schopní vybuchnout kvůli zbytečnosti, která je spíše záminkou pro vzniklou hádku.

Konstruktivní hádka není žádnému vztahu na škodu. Já osobně vidím větší problém v nezájmu jednoho partnera o druhého. Pokud se hádáte, znamená to, že komunikujete. Při troše tréninku a snahy se dá konstruktivní hádce naučit. Jak tedy na to?

V prvé řadě se držte aktuálního problému. Pokud vás rozzlobila nepořádnost partnera, nebo přílišné vyhazování peněz partnery, mluvte pouze o tom. Většina hádek se totiž nepříjemně zvrhne do výčitek z minulosti, což odstartuje nezadržitelný kolotoč urážek, ponižování a nesmyslných argumentů. Řešte pouze to, co vás právě rozčílilo. Možná sami zjistíte, že se jedná o malichernost, nebo s partnerem najdete cestu k vyřešení problému.

Neobviňujte. Nikdo nejsme dokonalí a určitě to neradi slyšíme od lidí, které vroucně milujeme. Neházejte vinu za jakýkoliv prohřešek pouze na toho druhého. Zapomněl partner nakoupit? A vážně jste neměla čas udělat to sama? Nebo vás partnerka rozzlobila nevypraným oblečením? Co kdybyste zkusil prádlo do pračky jednou naházet sám? Vyhněte se také slovům „vždycky“ a „nikdy“. Možná jste teď naštvaní, ale nemůžete přeci tvrdit, že váš partner nebo partnerka jsou neschopní permanentně? Nabízela by se totiž otázka, proč spolu vůbec jste a o rozchod jistě nestojíte.

Usmiřování
By: Ron CogswellCC BY 2.0

Nekřičte. Když zvedáte hlas, působíte agresivněji a v partnerovi můžete vzbuzovat strach nebo vztek V obou případech bude reagovat odplatou, což vám problémy vyřešit nepomůže. Snažte se mít ke svým tvrzením argumenty. Můžete pak často zjistit, že jste si partnerovo chování vyložili špatně a on či ona to tak vůbec nemysleli. V žádném případě se pak nesnižujte k jakémukoliv násilí. Tím se hádka mění v popravu, při níž váš vztah dostane smrtící ránu. Většinou je po fyzickém útoku jakákoliv důvěra ztracená.

Pokud nemáte sílu svoje emoce ukočírovat, oznamte, že potřebujete chvíli klidu pro sebe a jděte na pár minut na vzduch. Klid a změna prostředí dokáže pročistit hlavu a jste pak většinou schopní vidět problém z jiného úhlu. Celkově dokáže objektivní partnerská hádka pročistit vzduch ve vztahu a tím jej upevnit. Po velké bouři pak přichází krásné období bez mráčků.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)