Jak se vyrovnat s rozchodem: 10 rad, které vám rozhodně pomůžou

Poslední aktualizace: 18.4.2024

Rozchod s člověkem, kterého milujete je vždy velmi bolestivou záležitostí pro každého z nás. Každý z nás je však jiný a každý se s bolestnou ztrátou milovaného člověka vypořádává trochu jinak. Přijde vám však, že jste již vyzkoušeli snad všechny varianty, jak se přes to přenést a nic nezabírá? Vyzkoušejte našich 10 typů, které vám pomohou s rozchodem.

1. Dejte průchod svým emocím

Vypusťte ze sebe všechny emoce, které se ve vás poslední dny nashromáždily. Je naprosto přirozené, že se cítíte špatně, jste naštvaní, smutní, vzteklí nebo se vám chce neustále plakat. Dovolte si truchlit nad ztrátou milované osoby a dopřejte si tolik času, kolik jen sami potřebujete. Pokud to neuděláte a budete v sobě smutek neustále zadržovat, jednou vás to stejně dostihne a budete si touto fází muset projít.

2. Uzavřete to

Tento bod nebude vůbec jednoduchý, ale je důležité, abyste za bývalým vztahem mohli udělat tlustou čáru. Jen tak budete moci začít znovu s čistým štítem. Zamyslete se nad tím, co bylo ve vašem vztahu dobře a co špatně a poučte se z toho do budoucna.

3. Mluvte o svých pocitech

První dny pravděpodobně nikoho nebudete chtít vidět a je to naprosto v pořádku. Buďte sami se sebou a až budete chtít společnost, vyhledejte někoho, komu důvěřujete a máte jej rádi. Ze všeho se vypovídejte, mluvte o svých pocitech a klidně si i zanadávejte na toho, kdo vás opustil. Pocit, že vám někdo naslouchá a emocionální podpora je strašně důležitá.

Jak se vyrovnat s rozchodem: 10 rad, které vám rozhodně pomůžou 2

4. Neházejte vinu na druhé

Je přirozené, a hlavně jednodušší, dávat rozchod za vinu partnerovi. Vztah je však vždy o dvou lidech, kteří na něm musí neustále pracovat, budovat ho a hýčkat si ho. Možná to tentokrát byl opravdu váš partner, kdo udělal onu osudovou chybu, která vedla k rozchodu, ale zkuste se zamyslet i nad sebou a svými činy a poučit se z nich do budoucího vztahu.

5. Komunikujte spolu

Pravděpodobně budete muset s bývalým partnerem ještě nějakou chvíli po rozchodu komunikovat, abyste dořešili např. společné bydlení, stěhování věcí apod. Myslete na to, že komunikace je klíčem k úspěchu. I když jste naštvaní, zkuste s bývalým partnerem mluvit klidně, bez impulzivního jednání, nehádejte se. Uvidíte, že to zvládnete!

6. Hýčkejte se

Psychická pohoda je velmi důležitá i pro fyzické zdraví. Proto pokud jste po rozchodu, který špatně zvládáte, zkuste se od neustálých negativních myšlenek nějak oprostit. Zaměstnejte se, pracujte, bavte se a dělejte to, co vás baví a naplňuje. Skvělou terapií je pochyb. Nemusíte zrovna uběhnout maraton, ale i krátká procházka vám vyvolá endorfiny, hormony štěstí, díky kterým se budete cítit lépe.

Jak se vyrovnat s rozchodem: 10 rad, které vám rozhodně pomůžou 3

7. Změňte prostředí

Pokud je to alespoň trochu možné, zkuste změnit prostředí, uvidíte, že vám to pomůže. Zvlášť pokud zůstáváte v místě, které vám bývalého partnera neustále připomíná. Obklopte se přáteli a vyrazte se bavit do společnosti nebo ideálně odjeďte na dovolenou! Dobije vám to baterky a až se vrátíte, začnete nový život!

8. Zaměřte se na budoucnost

Nelpěte tolik na minulosti. Co se stalo, stalo se a stejně s tím již nic neuděláte. Zkuste se nyní zaměřit na svou budoucnost. Sněte, plánujte a vybudujte si nový život. Vy to dokážete a znovu se pevně postavíte na nohy!

9. Vyjádřete své pocity

Někomu pomáhá doslova se vypsat ze svých pocitů. Založte si deník, do kterého si budete zaznamenávat všechny vaše myšlenky a také plány do budoucna. Při psaní si skvěle utříbíte své myšlenky a ulevíte tak svému srdci. Pokud neradi píšete, nevadí, klidně malujte, zpívejte, tančete, cokoli vás učiní šťastnými.

10. Nebojte se říct si o pomoc

Pokud žádná z výše zmíněných rad stále nezabírá, vyhledejte odbornou pomoc. Není nic špatného na tom promluvit si s odborníkem, psychologem či terapeutem. Pomohou vám získat vhled do situace a vyrovnat se s rozchodem.

Rozchod je vždy obtížný a rozhodně není příjemný. Myslete však na to, že každý konec je vždy novým začátkem, který vám otevírá nové příležitosti. A teď je jen na vás, jak je využijete…

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)