Těhotenství ve čtyřicítce? Proč ne..

Poslední aktualizace: 31.8.2015

Narození miminka včetně těhotenství je vždy přelomovou událostí. Ať je nám dvacet nebo čtyřicet let. Každé období má něco do sebe a přináší výhody i nevýhody. V dřívější době bylo zcela normální, že se děvčata vdávala brzy a zakládaly rodiny. Na pětadvacetiletou svobodnou a bezdětnou ženu se pohlíželo, že pravděpodobně není něco v pořádku.

Těhotenství ve čtyřicítce

Dnešní trend naopak je – nikam nepospíchat. Mladé ženy se soustředí na studium, budování kariéry, cestování a mateřství se odkládá. Problém může nastat v okamžiku, kdy žena zjistí, že těhotenství nepřichází na povel a není tak jednoduché si jej s určitostí naplánovat. Pro založení rodiny, je zapotřebí dva lidi, kteří mají stejný zájem. Najít toho pana pravého také nebývá zpravidla jednoduché. Velmi záleží na tom, zda žena ve věku kolem 40 let přivádí na svět již druhého potomka nebo, zda se jedná o prvorodičku.

Plusy a mínusy pozdního mateřství

Plusem pozdního mateřství je duševní zralost, trpělivost, životní zkušenosti a hlavně vytvořené zázemí a finanční jistota. Na stranu druhou to přináší mnoho zdravotních rizik jak pro matku, tak dítě. Roste zde vyšší pravděpodobnost vysokého tlaku, chromozomální odchylky, cukrovka a další. Žena ve věku od 35 let musí podstoupit řadu vyšetření včetně odběru plodové vody, kde se dají zjistit různé odchylky, jako je třeba rozštěp. Je-li však žena zdravá a dítě také, může si své mateřství naplno užívat. Dalším mínusem může být přehnaná starostlivost o dítě a nepochopení. Což neplatí pro všechny ženy.

těhotenství

Sama mám o 18 let mladšího bratra a prožívala jsem každičký okamžik s naší maminkou, která si zaslouží metál za statečnost. Jestliže je zdraví matky i dítěte v pořádku, proč ne? Mnohem důležitější než věk rodičů, je fungující rodina, kvalita komunikace, v jakém prostředí bude dítě vyrůstat. Jsem přesvědčená, že pokud se dítě narodí rodičům, kteří chovají k sobě úctu a mají se rádi – vytvoří šťastnou rodinu, pak je jedno, zda mají rodiče 20 nebo 40 let.

Fotografie publikována se svolením hin255, Praisaeng Photography/FreeDigitalPhotos.net

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)