Mrkev je fuj aneb jak naučit dítě jíst zeleninu?

Poslední aktualizace: 18.5.2015

Děti a zelenina jsou odvěkým nepřítelem. Jen málo dětí jí v dnešní době zeleninu či dokonce ovoce rádo. Většina dětí si raději dá Jojo medvídky, sušenku či kousek čokolády. Jak ale dítěti vysvětlit, že vitamíny ze zeleniny a ovoce potřebuje více? Jak ho přesvědčit, že zelenina a ovoce jsou chutná. Jak ho naučit tyto potraviny jíst? Někdy to může být velmi těžké, ale jde to. Nechte se inspirovat naším článkem a zjistěte, jaká je možná cesta ke zdravé stravě vašeho dítěte.

Možná si pamatujete, že zelenina a hlavně ovoce byly v období vašeho dětství velkou pochoutkou. Namísto sušenkové svačiny jsme dostávali misku s nakrájeným jablkem a užívali jsme si sladkou chuť, která je v dnešní době dětem podávána v podobě o chemikálie vyšperkovaných sladkostí. Samozřejmě, že i my jsme mívali období vzdoru a zeleninu a ovoce jsme odmítali, přesto jsme více méně nic jiného neznali. Ovoce, například mandarinky, pomeranče či banány, pro nás byly doslova něčím exotickým. Dnešní děti naopak neznají nic jiného než sladkosti. Často je tomu nemusí naučit rodiče, většinou to děti vidí v reklamách či u jiných dětí ve školkách a školách. Jak překonat vzdor vašeho dítěte a jeho nenávist vůči zdravé zelenině a ovoci?

talířek-800

Fantazii se meze nekladou

Jednou z možných cest, jak naučit dítě konzumaci ovoce a zeleniny, je vaše vlastní fantazie. Vyzkoušejte zdravou svačinku, kterou dítěti připravujete, vyšperkovat. Děti totiž mnohdy jí hlavně očima. Stačí vám k tomu nějaké to ovoce či zelenina, nůž, vykrajovátka a vaše fantazie. Vezměte si do ruky například obyčejné jablko, nakrájejte jej na plátky a do plátků pak vykrajujte tvary. Stejně tak můžete vzít jakékoli jiné ovoce, nakrájet jej na kostičky a z kostiček pak poskládat obrazce, například loďku, auto, medvídka, apod.

baby-72224_640

Hranolky a brambůrky aneb jde to i zdravě

Stejně tak děti milují hranolky či brambůrky a vy jako rodič si musíte uvědomit, že to jde i zdravě. Stačí, když z mrkve, celeru či jiné chutné zeleniny ony hranolky či brambůrky vytvoříte pouhým nakrájením. Následně vyzkoušejte umíchat dip z bílého jogurtu či jiné zdravé suroviny. Uvidíte, jak si vaše dítko pochutná, když si bude myslet, že jí něco „skvělého a nezdravého“.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)