Krkonoše se vším všudy, vyrazte si do pohody!

Poslední aktualizace: 1.2.2017

Přemýšlíte, kde byste mohli strávit jarní prázdniny, které se kvapem blíží? Čas je neúprosný a vaše rozhodování příliš komplikované! Jestli přemýšlíte nad Českem, kde příroda pobrala dost Evropské krásy, vyberte si Krkonoše!

Jen si to představte…Jste na nejvyšším pohoří naší krásné zemičky, kde se zároveň nachází nejvyšší vodopád (Pančavský – 148m) ČR! Nádhera ne?

Nutno podotknout, že toto místo je velmi hojně navštěvováno, ročně se sem zajde nadýchat svěžího vzduchu až 10 milionů turistů a to je pořádně velké číslo. Má mnoho turistických stezek a lesních cest, hustá síť turistických chat a horských bud, což poskytuje celoroční využití.

Kam ale všude vyrazit, pokud jste si vybrali destinaci, kterou chrání nám milý Krakonoš? Pár typů by tu rozhodně bylo!

Krkonoše se vším všudy, vyrazte si do pohody! 2
lukas_jg / Pixabay

KRNAP

Není nad přírodní krásu! Proto si nenechte při návštěvě Krkonoš ujít národní park, který byl vyhlášen národním parkem již v roce 1963.

Příroda je velmi rozmanitá, co se týče vzniku nejrůznějších biotopů a druhů rostlin a živočichů. Mechy, kapradiny, hlenky, lišejníky, až 300 druhů obratlovců aj. Také se zde vyskytuje několik endemitů, takže si můžete zahrát na objevitele a najít nějaký nový druh zvířátka či květinky.

Navíc zažijete klid, o kterém se vám v práci může jenom snít. No tak šup a do parku!

Sněžka, Sněžka a ještě jednou Sněžka

Nejvyšší vrchol Česka, na který můžeme být hrdí!

Na jejím samotném vrcholu se nachází nejvýše postavená pošta v Čechách, odkud se může posílat pošta s razítkem Poštovna na Sněžce. Dále zde byla postavena Polská bouda s meteorologickou stanicí, lanovka vedoucí z Pece pod Sněžkou, kaple sv. Vavřince a mimo jiné je zde i zastoupený velký počet běžeckých a cyklistických tras. Když tedy spojíte přírodu s historií a zábavou, nemůžete si stěžovat na nudu.

A pokud chcete výhled jak z pohádky, neváhejte a vyberte si Sněžku!

Špindl je prostě Špindl

Máte rádi lyže nebo milujete snowboard? Tak si zajděte zařádit do lyžařského střediska jménem Špindlerův mlýn, kde si užijete hodně legrace.

Toto malebné město má pouhých 1400 obyvatel (samozřejmě přibližně). Nejvyšším bodem je Luční hora, kde každoročně zavítá velký počet dobrodružných a zároveň nebojácných turistů.

K samotnému Špindlerovu mlýnu je třeba poznamenat, že je jedno z nejnavštěvovanějších zimních areálů u nás. Je tam také možnost si zabruslit a můžete na vlastní oči vidět ledové sochy na místě nazývaném Špindlerovské ledárium. Takže i pokud nejste lyžaři, nezoufejte.

Chcete-li se zdržet déle, zvolte si ubytování v Krkonoších v podání pensionu Karolína, který vám poskytne vše, na co pomyslíte. Moderní apartmány, výtečnou gastronomii a příjemné prostředí, které mnozí návštěvníci přirovnávají k útulnému rodinnému místu s pohodovou atmosférou.

Krkonoše se vším všudy, vyrazte si do pohody! 3
junko / Pixabay

Zámek Jilemnice

Kulturní památka ČR, kterou stojí za to navštívit. Tento matoucí název však označuje muzeum v Krkonoších s jedinečnou expozicí!

Tento renesanční zámek vznikl už v 16. století. Od doby druhé světové války se tato architektura stala vlastnictví státu, což trvá dodnes.

Na co se však může podívat vaše zvídavé očko? V zámku najdete Krkonošské muzeum se třemi různými expozicemi:

  • Historicko-Etnografická – historie a národopis západních Krkonoš
  • Počátky českého lyžování – tzv. Bílá stopa českých i německých lyžařů
  • Díla z konce 19. a začátku 20. století v Kavánové galerii – obrazy Františka Kavána

Uvnitř si nesmíte nechat ujít ani ozvučený Metelkův mechanický betlém, sbírky map, zbraní a loveckých trofejí. Nebo se podívejte na další inspiraci, kam vyrazit.

Tak šup za kulturou!

Jeskyně vám vytře zrak!

Pojďme na jiný šálek kávy. Což takhle Bozkovské dolomitové jeskyně?

Jsou to největší dolomitové jeskyně s podzemními jezery a nádhernou výzdobou stěn a stropů. Tyto jeskyně byly objeveny až krátce po druhé světové válce roku 1947.

Mohou se chlubit jezírky s čistě modrozelenou vodou, ohromí vás křemennými lavicemi, římsami a originální krápníkovou výzdobou. Navíc vytvářejí stalagnáty, stalaktity a stalagmity překrásné útvary, které vám mohou připomínat cokoliv, co si představíte.

Plné vstupné činí 100 Kč a děti 60 Kč, což je velmi dobrá cena, že? Jestli však nad tím uvažujete, objednejte se předem, jelikož návštěvnost je rok od roku větší a větší.

Krkonoše jsou úžasné! Trávit dovolenou můžete v těchto místech ve všech ročních období a pokochat se krásou české přírody, kterou opěvujeme nejen v naší národní hymně.

 

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)