Jak a čím tisknout nejen s dětmi

Tisk je jednou z mých oblíbených výtvarných metod. Tahle technika nadchne jak nejmenší děti, tak i dospělé, protože není absolutně důležité, jestli umíte kreslit, nebo se vyznáte v míchání barev. Stačí jen trochu fantazie a chuť si hrát. V dnešní době si můžete nakoupit spoustu pomůcek a vychytávek, které z vašich výtvorů udělají hotové umělecké dílo.

stamp-65597_640

Kupovaná razítka

Nejsnazší cesta vede do obchodu s razítky, kde dostanete na výběr mnoho materiálů i velikostí. Prodávají se razítka klasická gumová i pěnová. Některá dokonce můžete tisknout také na textil. Navíc se přesně trefíte do vkusu svých dětí, protože v pestré nabídce najdete zvířecí motivy, pohádkové postavy, dopravní prostředky, květiny, ornamenty i písmena. Nezapomeňte na barvicí polštářky v nejrůznějších barvách, v kurzu je také zlatá a stříbrná. Obsahují kvalitní pigment, který rychle schne, a obrázky se nerozmazávají.

Bramborová razítka

Velmi jednoduše vyrobitelná a materiál na ně máme doma všichni. Pomoci si můžete klasickými vykrajovátky, díky nimž dosáhnete přesnějších výsledků. Ale pokud jste šikovní, bude vám stačit jen ostrý nůž a snadno svým dětem vykouzlíte prasátka, pejsky i auta. Barvy použijte stejné jako na obyčejná razítka nebo vyzkoušejte tempery. Nevýhodou bramborových razítek je jistě to, že nevydrží. Použijete je pouze jednou.

42501300_295_295_nowm_fit Tiskátka z pěnové hmoty

Možná se vám někde v krabici povalují pěnové hračky, s nimiž si vaše děti hrály ve vodě. Pokud je nepoužíváte, vytvořte si razítka z nich. Razítka z pěnové hmoty jsou skvělá pro nejmenší děti, stačí z nich vystříhat nejjednodušší geometrické tvary a zkoušet s nimi různé barevné kombinace, míchání barev a tvarů. Aby se vám s nimi lépe manipulovalo, můžete je nalepit na dřevěnou kostku nebo na větší víčko od PET lahve.

Razítka z gumy

Tahle technika je o něco náročnější, ale o to zajímavější a v poslední době čím dál víc populární. Vytvoříte si vlastní razítko z gumy na gumování, do níž vyryjete motiv rydlem na linoryt. Razítka si takto můžete vytvořit do zásoby. Důležité je, abyste měli kvalitní a ostré rydlo, s nímž se vám podaří vytvořit i jemné detaily. Jen si dávejte pozor na ruce, práce s rydlem je velmi nebezpečná!

Tisknout se dá všechno

Neomezujte se však jen na výše uvedené postupy. Sami zjistíte, že tisknout můžete prakticky cokoli. Zajímavou textilii a její vzor, zbylé matky a šroubky, vlnitá lepenka vytvoří pruhy, dřevěnou kostku zkuste omotat provázkem a opět vznikne něco jiného. A zkoušeli jste „tisknout“ staré gumové žabky? Děti si rády vyzkouší, jak který materiál funguje. Získají spoustu zkušeností a objeví nové věci. Ve výtvarném světě nejde jen o hotový výrobek, mnohem důležitější je právě proces, na který učitelky ve školkách často zapomínají.

Výbavu máte, ale jak na to?

Určitě si vystačíte s obyčejným bílým papírem nebo čtvrtkou, ale pokud chcete vyzkoušet pokročilejší a efektnější techniky, klidně si papír podmalujte vodovými barvami nebo anilinkami. Tiskátka jsou snadno kombinovatelná s fixami, pastelkami, akvarelem i jinými výtvarnými potřebami.

S razítky vám vzniknou krásná a originální přáníčka, ozdobíte jimi svůj poznámkový blok či si vytvořte úžasnou koláž, která bude zdobit váš domov. Uvidíte, že vás hraní s nimi bude bavit. Pochlubte se nám vašimi výtvory, rádi si je prohlédneme.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)