5 kroků k lepšímu stolování s celou rodinou

Poslední aktualizace: 12.3.2019

Každý den se ženy vaří s obědem i večeří a touží po tom, aby rodina konečně usedla společně k jednomu stolu. Bohužel to není vždy tak snadné. Někdy se dětem nechce, jindy zlobí, někdy není doma jeden z rodičů. Společné stolování by však mělo být na programu dne, vždyť tak se bude rodina utužovat a bude to jistě základ dobrých rodinných vztahů. Odborníci jsou toho názoru, že by se se společným stolováním mělo začít opravdu brzy – už v raném věku dítěte. Děti si nutnost sedět u stolu při jídle zafixují a v pozdějším věku to pro ně bude zcela automatické.

5 kroků k lepšímu stolování s celou rodinou 2
Zdroj: muzza.cz

Abyste zvládli stolování s celou rodinou bez jediné újmy, máme pro vás několik kroků, které k lepšímu stolování s celou rodinou spějí.

Krok 1: Stůl a židle

Je to sice zcela jasná věc, ale stojí to za zmínku. Abyste mohli společně stolovat, potřebujete dostatečně velký a prostorný stůl, k němu také jídelní židle, jež by měly být dostatečně pohodlné, aby se nikomu nechtělo brzy vstávat. Pro čtyřčlennou rodinu doporučujeme klasické obdélníkové jídelní stoly. Jestliže však vaše rodina čítá pouze 3 osoby, tak designově může do vaší kuchyně skvěle zapadnout i kulatý jídelní stůl.

5 kroků k lepšímu stolování s celou rodinou 3
Zdroj: muzza.cz

Krok 2: Kritický věk

Každý rodič musí přežít takzvaný kritický věk svého dítěte, což je podle odborníků věk mezi dvěma až třemi a půl lety. V tomto věku jsou děti nejvíce neposedné, chtějí neustále něco dělat a u stolu dlouho nevydrží. Je nutné je při jídle zabavit, pokud je to třeba. Při obědvání v restauraci vybírejte z takzvaných “baby friendly” podniků.

Krok 3: Přizpůsobte jídlo dětem

Aby děti mohly jíst samy a nemusely být krmeny, doporučujeme jim jídlo nakrájet na menší kousky, které si pak samy dávají do úst. Děti jsou tak zabaveny, navíc se nevztekají, když jim dáte jídlo pozdě nebo příliš brzy. Navíc se také v klidu najíte.

Krok 4: Buďte příkladem

Děti ve vás musí mít příklad. Pokud dítě samotné usadíte ke stolu a vy budete běhat kolem něj, nemůžete se divit tomu, když dítě bude chtít chodit po domě s vámi. V době oběda s ním tedy usedněte ke stolu a pojezte taky. Disciplína je při stolování důležitá.

Krok 5: Jezte v pravidelných intervalech

Doporučujeme si nastolit i jakýsi pravidelný režim. Dítě si zafixuje dobu oběda, snídaně i večeře a později samo bude chodit ke stolu a čekat na jídlo.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)