Smějte se! Budete zdraví

Poslední aktualizace: 7.4.2017

Smích z nás udělá někoho úplně jiného. Rozzáří nás, ukáže naše pravé, upřímné já. Proto bychom se měli smát co nejčastěji. Ale nejen proto, že to vypadá lépe, než zamračený, věčně ustaraný pohled, on totiž smích prodlužuje život! To se traduje už mnohá desetiletí.

Smějte se! Budete zdraví 2
MinistaJazz / Pixabay

Geletoterapie

Smích možná život neprodlouží, alespoň to doposud nikdo nedokázal, jde o lidové povídání. Nicméně, je dokázáno, že smích léčí. Geletoterapie je označení praktiky, k níž se uchylují nejčastěji američtí psychologové. Ale pozor, i v Česku má tato terapie svoje hojné místo! Nebo jste si mysleli, že klauni jsou v nemocnicích jen tak, aby se některý z doktorů příliš nenudil? Pravdou je, že nemocniční klauni mají odvést pozornost od problémů, které pacienti mají. Je nutné, aby alespoň na chviličku v sobě probudili to své hravé já, které nemá žádné trápení. Ale tato pravidelná dávka vtipů vykouzlí vždy byť malý úsměv na každé tváři, a to je účel. Tím pádem smích doopravdy léčí – šťastný pacient ne nejlepší pacient.

Obdobné jsou i tzv. pokoje smíchu, které jsou zejména v domech pro seniory. Zde slouží pro pobavení komukoliv přístupné obrázky, vtipy, příběhy… Vše, co by jen mohlo rozptýlit všechny, kteří mají nějaké trápení.

Smějte se! Budete zdraví 3
sasint / Pixabay

Lidé se málo smějí

Doporučujeme vyzkoušet jeden experiment – cestou do práce, obchodu či jen tak při čekání na autobus se usmívejte na kolemjdoucí. Jen tak, bez dalších úmyslů. Rozdávejte smích. Uvidíte, jak málo lidí vám úsměv oplatí, ale když už jej někdo oplatí, bude to stát za to, protože váš úsměv se stokrát rozšíří.

Lidé jsou pořád ve stresu, mračí se a vytěsňují ze života takovou drobnost, která však umí mnohé napravit.

Proč začít den s úsměvem?

Každý den by jste si měli stoupnout před zrcadlo a usmát se na sebe. Je jedno, jaké máte vlasy, je jedno, co máte na sobě, nebo dokonce jaké máte zuby. Usmějte se jen tak, sami pro sebe, upřímně a bez ostychu. Má to své důvody!

Smějte se! Budete zdraví 4
nataliekoroshchenko / Pixabay

1) Zaženete stres

Stres, zejména dlouhodobý, se odbourává těžko. Ale každé malé rozptýlení je úspěchem, proto i pár vteřin upřímného úsměvu vám uleví.

2) Splníte ranní rozcvičku

Ráno byste se měli protáhnout, aby se svaly nastartovaly a neuškodil jim byť první krůček. A procvičit svaly v obličeji je také velmi účinné, stejně jako protažení nohou nebo zad. Smích vyžaduje spolupráci hned několika svalů obličeje a těla. Sami jistě znáte ten pocit, kdy se po vyčerpávajícím smíchu sotva nadechnete. To je dobře! Pořádným smíchem procvičíte bránici, srdce, plíce, dokonce i žaludek. Je to k neuvěření, ale pořádný smích pomáhá i se zažíváním.

Smějte se spolu

Ať jde o rodinu, kamarádství nebo partnerský vztah – smích je kořením vztahů, který i v budoucnu bude vyvolávat další smích. Každá vtipná historka se vám uloží v paměti a při dalším vyprávění vyvolá vlnu smíchu, což je žádoucí!

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)