Podle čeho vybrat sluneční brýle?

Poslední aktualizace: 21.6.2016

Léto si spojíme s několika věcmi – moře, dovolená, slunce. A právě slunce nás dnes bude zajímat. Ze všech stran se na nás valí rady o tom, jak před ním chránit svoji pokožku, které opalovací krémy používat, které raději ne… Málo kdo však poradí, jaké zvolit sluneční brýle. Přitom mnoho z nás nosí nevhodné, které spíše škodí!

brýle

UV ochrana

Důležitou vlastností slunečních brýlí je ochrana před UV zářením. Ta by měla být alespoň 400, proto na brýlích či v příbalovém letáčku hledejte nápis „UV PROTECTION 400“. Sluneční, zatmavené brýle bez této ochrany jsou škodlivé pro náš zrak. Stejně jako ve tmě se při jejich nošení rozšiřují zorničky – pokud tedy brýle neobsahují filtr, všechny škodliviny snadno pohltí právě zorničky. Po nějaké době by se tímto způsobem nevratně poškodil náš zrak.

Jak brýle vybrat

Nezapomeňte, že brýle se nevybírají jen podle toho, zda se vám líbí jejich tvar, zda vám sedí dobře, zda jsou levné! Dalšími důležitými parametry jsou i velikost a zakřivení skel a také zatmavení. Pro řidiče jsou dokonce „speciální“, tzv. optimální polarizační skla, která tlumí odlesky slunce od vozovky či jiných, kovových objektů.

Nezáleží na prodejně

Podle mnoha testů nezáleží na tom, zda koupíte brýle na tržnici, v supermarketu nebo v optice. I v optice můžete najít špatný kousek, který se tváří jako profesionální ochrana vašich očí. To, zda můžete nabídce věřit, se často odráží od personálu, který vám ji nabízí. Záleží na tom, zda vám poradí výhody a nevýhody určitých brýlí, zda vás upozorní na zatmavení – například růžové zatmavení určitě neobsahuje dostatečný filtr a při pobytu u moře by vás moc neochránilo.

Autor článku: Nikol Sotolářová

Fotografie publikována se svolením imagerymajestic Photography/FreeDigitalPhotos.net

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)