Jak vyrazit na pracovní pohovor? Co si obléknout, jak se upravit?

Poslední aktualizace: 27.5.2017

Pracovní pohovor je pro mnohé ženy velmi stresující. Nevědí, co očekávat za otázky, nevědí, jak správně reagovat, aby si zaměstnavatel nemyslel, že chce jeho budoucí spolupracovnice mít deset dětí a tím pádem bude v práci třeba méně, než muž. Nejen s otázkami a průběhem pohovoru mají však v hlavě plno otazníků. Ženy často nevědí ani to, jak se správně obléknout. Chlapi si vezmou oblek a vcelku nic neřeší. Ne každá žena má však ráda podpatky, sukně, košile, sáčka… Jak se přiměřené obléknout, abyste se pořád cítily žensky, pohodlně, sebevědomě, ale bylo to i adekvátní? 

Jak vyrazit na pracovní pohovor? Co si obléknout, jak se upravit? 2
jesiezoe_blueservant / Pixabay

Je nutné pořizovat kostýmek?

Určitě ne! Nemáte-li ve skříni žádný „set“ sukně/kalhot, košile a sáčka, nepropadejte panice. Kostýmky nejsou důležité. Máte-li však chuť si nějaký pořídit a vyrazit v něm na pohovor, pamatujte na to, že by neměl být příliš obtažený. Je důležité, aby kopíroval přirozeně ženské rysy, ale příliš upnutý střih nebude vypadat decentně a profesionálně. Zároveň by sukně měla být ke kolenům, rozhodně je do poloviny stehen, ale ani ne až ke kotníkům. Kalhoty volte tak, aby vám neodhalovaly kotníky, ale aby se nedotýkaly ani země. Barevné kombinace se potom hodí volit v šedých, modrých odstínech, neuděláte chybu ani černou barvou, vyhýbejte se však křiklavým a zářivým barvám. Rozhodně byste se měly vyhnout vzorovaným verzím.

Sukně vs. kalhoty

Jak je popsáno výše, když zvolíte sukni, je nutné dbát na její délku, která by v případě pohovoru měla být umírněná, ke kolenům. Neměla by být příliš obtažená. Volte jednobarevné sukně, žádné vzory, ale pozor i na silonky – ani ty by neměly pod sukní zářit! Jednoduchými tělovými či černými neuděláte určitě chybu.

Kalhoty by taktéž měly být správně dlouhé, bez vzorů.

Žádný výstřih!

Při volbě vhodné košile, tílka, blůzy, halenky dbejte na to, aby nic nikde neprosvítalo, nevyčuhovalo, zapomeňte na hluboké výstřihy. Pozor na barvy, nevolte nic bláznivého, hodí se pouze jemné barvy, ale rozhodně nešlápnete vedle klasickou bílou barvou. Pozor dejte i na pomačkání! Vše vyžehlete, i to vám zajistí pozitivní odezvu.

Doplňky a jejich role

Doplňky hrají velkou roli, musí být však správně zvolené. Nevolte žádné mohutné náušnice, přívěsky, prsteny ani hodinky. Nemíchejte zlato, stříbro, aby to bilo do očí. Volte decentní prvky, jednoduché, ne příliš nápadné.

Co se týče obuvi a kabelek – boty nemusí mít podpatek, to je mylný představa žen! A když už podpatek, tak rozhodně ne vysoký, a už vůbec ne platforma. Formálně působí podpatky řekněme do 5 cm. Obuv by každopádně měla být uzavřená, takže raději baleríny či polobotky, ne sandály a žabky (až už jsou sebevíc střízlivé). Pozor také na barvu, nevolte nic barevného. Opět se doporučuje šedá, černá, tělová, potažmo bílá.

Kabelky je vhodné volit stejné barvy, jako máte boty, a to nejen na pracovní pohovor. K této příležitosti však už záleží na volbě velikosti – neberte si žádné velké pytle, ale ani miniaturní psaníčko, které se bude válet po zemi či stole během pohovoru.

Zevnějšek

Co se týče zevnějšku, máme namysli make-up, vlasy a manikúru. Make-up by měl být střízlivý, žádné přehnané stíny, výrazné rtěnky, extra dlouhé řasy. Decentní make-up podtrhující ženskou krásu postačí.

S vlasy není potřeba dělat nic okatého, nejdete na ples. Měly by však rozhodě být umyté a upravené, to, zda budou rozpuštěné nebo sepnuté vhodnou sponou, je však na vás.

Nehty hrají, ač se to nezdá, také velkou roli. Vždy je mějte čisté, upravené. Pokud možnost ne příliš dlouhé, ale ani ne krátké – okousané! Chcete-li si je nalakovat, určitě můžete, ale nevole žádné barvy ani příliš okaté vzory. Opět je spíše lepší volit decentní odstíny či pouze průhledný lak, díky kterému nehty vypadají zdravěji, ale velmi přirozeně.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)