Jak je na tom lidstvo s poctivostí?

Poslední aktualizace: 4.8.2016

„Existuje způsob, jak zjistit, jestli je člověk poctivý – zeptejte se ho. Když odpoví ‚ano‘, je to podvodník.“ Citát amerického komika Groucho Marxe.

Být poctivý nebo si přilepšit na úkor druhého či společnosti? Asi každý z nás se někdy setkal s pokušením si něco přivlastnit, i když to nebylo poctivé. Rozhodnutí, zda se necháme zlákat příležitostí a podlehneme, je zcela na nás. Podívejte se na 4 různé testy poctivosti.

A happy man sitting on the peak of a mountain with hands raised

1. Test poctivosti Johal

V tomto testu slepý vítěz loterie žádal lidi z ulice, aby mu pomohli ověřit, zda jeho tiket skutečně vyhrává. Paradoxně mu častěji pomáhali lidé, kteří by sami potřebovali pomoc. Zaopatření lidé v oblecích neváhali okrást slepého. Video můžete zhlédnout zde.

2. Test poctivosti časopisu Reader´s Digest 

Časopis Reader´s Digest provedl test poctivosti obyvatel v šestnácti metropolích světa včetně Prahy. V každém městě bylo „ztraceno“ 12 peněženek a následně bylo vyhodnoceno, kolik z nich se navrátilo. Ze 192 nastražených peněženek se jich navrátilo 90, tedy  méně než polovina. Počet poctivých lidí, kteří zavolali na přiložené číslo, se liší město od města.

Jako nejpoctivější město se ukázaly Helsinky, kde lidé navrátili 11 ze 12 peněženek. Nejméně poctivý byl Lisabon, kde se vrátila pouze jedna a to párem z Nizozemska. Praha se s počtem 3 vrácených peněženek umístila na nelichotivém čtrnáctém místě.

Podívejte se, kolik ze 12 peněženek se v jednotlivých městech navrátilo:

Pořadí Město Počet navrácených peněženek
1. Helsinky, Finsko 11
2. Budapešť, Maďarsko 9
3. Budapešť, Maďarsko 8
4. New York, USA 7
5. Moskva, Rusko 7
6. Amsterdam, Nizozemí 7
7. Berlín, Německo 6
8. Ljubljana, Slovinsko 6
9. Londýn, Anglie 5
10. Varšava, Polsko 5
11. Bukurešť, Rumunsko 4
12. Rio de Janeiro, Brazílie 4
13. Curych, Švýcarsko 4
14. Praha, Česká republika 3
15. Madrid, Španělsko 2
16. Lisabon, Portugalsko 1

 

3. Test poctivosti Stream.cz

Internetový kanál Stream.cz rovněž provedl test poctivosti, ve kterém protagonista Ondra zapomíná mobil nebo tablet, případně ztratí peněženku. Ačkoliv v předchozím testu Praha dopadla nelichotivě, v tomto testu poctivosti se kromě jediného případu lidé zachovali čestně. Je možné, že pokud vidíme člověka, který přichází o své věci na vlastní oči, pomáháme ochotněji, než když jde o anonymní nález.

4. Test poctivosti – Lesní bar 

Dalším skutečným testem poctivosti lidí je samoobslužný lesní bar, ve kterém si lidé sami berou nápoje a jídlo. Záleží pouze na nich, zda do kasičky vloží ve správné hodnotě peníze za odebrané produkty. Není zde žádná obsluha ani kamera. Zdá se, že lidstvo na tom s poctivostí není zase tak špatně. Dokazuje to fakt, že v lesním baru v Jeseníkách lidé poctivě platí již 12 let.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)