6 hygienických návyků, na které se zapomíná

Poslední aktualizace: 28.9.2016

Člověk by si měl čistit zuby nejlépe 2x denně, má se sprchovat každý den, má si pravidelně po použití toalety umýt ruce… To jsou známé a běžné hygienické zásady, které lidé dodržují a jsou pro ně automatické. Existují ale hygienické zásady, na které lidé zapomínají.

6 hygienických návyků, na které se zapomíná 2
Hans / Pixabay

Praní spodního prádla

Kalhotky, pánské trenýrky nebo ponožky jdou jistě automaticky do koše s prádlem. Ženy, ruku na srdce, jak často perete podprsenky, které jsou také spodním prádlem? Nezapomínejte, že se kolem prsou také potíte a tento pot nejenže ubližuje podprsence samotné, škodí i vašemu zdraví. Perete propocená trička, ponožky… Není důvod neprat podprsenky. Pravidlo, jak často je prát, asi neexistuje, ale pamatujte, že je nejlepší podprsenku prát po každém třetím nošení minimálně.

Osuška

Do osušky se sice utíráte těsně po tom, co jste se osprchovali a jste voňaví po mangovém sprchovém gelu. Při utírání se však v ručníku či osušce usazují odumřelé kožní buňky, které v kombinaci s vlhkem, případně i teplem, tvoří ideální prostředí pro šíření bakterií. Proto nezapomínejte měnit osušky alespoň jednou týdně!

6 hygienických návyků, na které se zapomíná 3
Domas / Pixabay

Výměna zubního kartáčku

K nejdůležitějším hygienickým návykům patří pravidelné čištění zubů. Někteří, kromě toho, že si je čistí pravidelně ráno a večer, sahají po kartáčku i po jídlech obsahující například mák, špenát nebo česnek. Čím častěji kartáček používáte, tím více se na něj usazují nečistoty z vašich úst. Ve štětinách se tak udržují miliony bakterií! Výměna kartáčku je tedy nezbytná každé dva-tři měsíce. Automatická výměna kartáčku by pak měla být po každé nemoci, infekci v puse nebo oparu.

Odličování

Ženy se rády zkrášlují líčidly. Některé na sebe denně aplikují různé báze, olejíčky, make-up, oční stíny, řasenku, linky, tvářenku, bronzer, pudr, rtěnku… A to není zdaleka vše. Proto je nesmírně důležité pleť po každém líčení, většinou před spaním při večerní hygieně, řádně odlíčit. Je jedno, jak moc jste unavené po probdělé noci. Pokud pleť nevyčistíte, nemůže dýchat, špína a všechna líčidla se vám usadí hlouběji do pokožky a vy se budete trápit týdny s akné.

6 hygienických návyků, na které se zapomíná 4
stux / Pixabay

Převlékání ložního prádla

V posteli člověk tráví velkou část svého života. Lidé to ví, proto dbají na nejlepší matrace nebo kvalitu ložního prádla. Už ovšem zanedbávají výměnu prostěradel i povlečení, které nasává pot, obsahuje miliony odumřelých kožních buněk… Takové povlečení je potom důvodem mnoha alergií, kožních onemocnění i astmatu. Povlečení tedy měňte vždy po 14 dnech, nejdéle po jednom měsíci. Jste-li nemocní, povlečení měňte automaticky jednou za dva dny.

Špinavé utěrky

V kuchyni by člověk čekal, že bude nejčistěji, neboť zde probíhá manipulace s jídlem. To platí možná o pracovní ploše, ovšem utěrka, do které dnes a denně utíráte nádobí, mnohdy také ruce, ovoce a zeleninu nebo stůl, obsahuje až dvěstěkrát více bakterií než záchodové prkénko! Neměňte je až ve chvíli, kdy jsou špinavé, nasáklé vodou a zmuchlané. Ideální doba na výměnu utěrky jsou dva až tři dny.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)