Zbavte se lupů jednou provždy

Poslední aktualizace: 31.8.2015

Znáte to. Ráno na sebe hodíte krásnou černou košili. Upravíte se. Říkáte si, že dneska vypadáte skutečně perfektně, a tak se sebejistým pocitem odcházíte do práce. Všechno je skvělé, dokud si náhodou nevšimnete malých bílých teček pokrývajících vaše ramena. V ten okamžik se kvůli hloupým lupům vše obrací o 180 stupňů. Jak se to mohlo stát? Jak můžete zabránit tomu, aby se to příště již nestalo?

girl-422333_1280

Protivné svědění, nutkavé škrábání a drobnými šupinkami pokrytá ramena. Ano, řeč je o lupech, estetické vadě, která nás dokáže doslova vytočit doběla. Popravdě řečeno, lupy nejsou pouhým estetickým problémem, ale představují i jednu z nejčastějších nemocí kůže (naštěstí nejde o nic vážného). Tato nepříjemnost obtěžuje až polovinu populace.

Co to vlastně lupy jsou?

Lupy, šupinky odumřelé kůže tvořící se ve vlasech, jsou ve skutečnosti zánětem pokožky a na ramena se snášejí po tom, co se dané šupinky nekontrolovatelně uvolňují. Běžně se pokožka kůže obnovuje po 4 dnech, s lupy je však tento proces rychlejší, což vede ke zvýšené mazové produkci. Na druhou stranu rozlišujeme dva druhy lupů – suché (padají na ramena) a mastné (zůstávají ve vlasech).

model-429733_1280

Proč lupy vznikají?

Lupy jsou většinou reakcí na kvasinky, jež jsou přirozenou součástí vlasové pokožky a jež se živí kožním mazem. Lupy mohou vzniknout i při stresu či používání nevhodných přípravků.

Jak se lupů zbavit?

Pokud se chcete lupů zbavit, musíte zasáhnout hloubkově, nikoli jen povrchově. V takovém případě budete moci použít něco více než šampony. Pokud na lupy trpíte dlouhodobě, měli byste zjistit příčinu. Navštivte tedy svého kožního lékaře.

Chcete-li zbavit lupů, měli byste zvýšit příjem vitamínu B. Zapojte do svého jídelníčku kvasnice, maso nebo vejce. Stejně tak je potřeba zvýšit příjem selenu a zinku (ořechy, zelené druhy zeleniny a vejce). Při umývání hlavy byste měli svoji pokožku pravidelně masírovat konečky prstů. Babské rady říkají, že pomůže i citronová šťáva či grepový extrakt. Připravit si můžete odvar z kopřivy nebo máty peprné.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)