Jak zjistit svůj typ pleti a naučit se o ni správně pečovat?

Poslední aktualizace: 12.6.2013

Naučit se správně pečovat o pleť je v zájmu každé ženy. Obličej je totiž část těla, která je vidět za všech okolností a stopy stárnutí se na ni objevují nejdříve a nejrychleji. Tyto nežádoucí procesy můžete více či méně omezit správnou péči o pleť. Neexistuje ovšem univerzální recept na správný postup takové péče. Musíte si nejprve zjistit svůj osobitý typ pleti a teprve potom přizpůsobit péči své pokožce.

Hebká pleť
By: Rick LewisCC BY 2.0

Postup při určování typu pleti je velmi jednoduchý a nezabere vám ani pět minut. Před samotným testem ale musíte pokožku obličeje dokonale odlíčit, omýt a osušit. Po dvou až třech hodinách přiložte na pleť papírový ubrousek a pevně přitiskněte. Ubrousek si pečlivě prohlédněte. Podle nálezu totiž určíte váš trvalý typ pleti.

Odlíčení
By: sunshinecityCC BY 2.0

Suchou pleť máte v případě, že se na ubrousku neobjevily žádné mastné skvrny. Ubrousek je tedy suchý a v některých případech obsahuje i šupinky kůže. Suchá pleť je nejen suchá, ale také pórovitá a velmi tenká. Mazové žlázy totiž nevytvářejí dostatek mazu, který pokožku jinak chrání před vnějšími vlivy. Pleť bývá vysušená a podrážděná. Tento typ pleti oceníte v mládí, kdy zamezuje vzniku akné a působí velmi mladistvě a svěže. Po třicátém roce života, kdy pleť zraje, vás ovšem může naopak dost potrápit. Rozhodně tedy nenechte nic náhodě a o suchou pokožku se úzkostlivě starejte ještě dřív, než začnou první problémy. Vybírejte si pouze kosmetické přípravky a pleťové krémy pro citlivou a dehydrovanou pleť. Pleťové krémy používejte minimálně dvakrát denně, vždy však po omytí obličeje vodou, která suché pleti ubližuje nejvíce. Pleť co nejvíce hydratujte a vyvarujte se používání pleťových peelingů.

U normální pleti se objeví na ubrousku pouze malé množství mastných skvrn a budou velmi nevýrazné. Tato pleť bývá mastnější v oblasti čela, nosu a brady. Tváře jsou vždy suché. Normální pleť je pouze jemně pórovitá. Produkce mazu je přiměřená a pokožka je na dotek jemná a hladká. Z mnoha pohledů jde o ideální a na péči nejméně náročnou pleť. Péče o normální pleť je velmi jednoduchá. Většinou si vystačíte s běžným odličováním a použitím hydratačního krému, který postačí aplikovat na pleť jednou denně. Pokud ovšem nemáte s pletí žádné problémy, není potřeba používat zbytečně kosmetické doplňky a peelingy. Máte naprosto dokonalou pleť, která vás nebude trápit v mládí ani stáří a je zbytečným rizikem dráždit ji péči, kterou nepotřebuje.

Make-up
By: JenelleCC BY 2.0

Mastnou pleť poznáte během testu na první pohled. Ubrousek je totiž okamžitě celý mastný bez ohledu na místě přiložení. Mastná pleť je hrubší a lesklá. Má velmi rozšířené póry a kvůli zvýšené produkci mazu je pro ni typickým problémem výrazné akné, které může postihnout celý obličej a to nejen v mládí, ale i během celého života. Péče o mastnou pokožku patří k nejsložitějším vůbec. Ve velmi vysokém věku však můžete za odměnu získat hladkou pleť bez vrásek a komplikací s vysoušením pleti. Nešetřete proto na kosmetických přípravcích pro mastnou a problematickou pleť. Věnujte ji pravidelnou péči a nelitujte času ani peněz. Spíše než hydratační krémy používejte matující. Nedovolte, aby se póry zanášely, a nemusíte mít obavy z akné a zánětů.

Největší problémy nastávají, pokud máte pleť smíšenou. To může znamenat, že tváře jsou suché, ale čelo, nos a brada jsou velmi mastné. Musíte se pak o svoji pleť postarat dvěma odlišnými způsoby a vybavit se jak kosmetikou pro suchou pleť, tak antibakteriálními krémy a přípravky na pleť mastnou.

Aby to bylo ještě složitější, může se typ pleti ženy během života změnit. Pokud tedy žijete několik let v domnění, že je vaše pleť suchá a pravidelně ji vyživujete hydratačními krémy, může se snadno stát, že za pár let budete mít s pletí opačné problémy. Náročná péče o pleť se ale za všech okolností vyplatí a šetřit na pleťové kosmetice nemá smysl. Vzhled není sice všechno, ale alespoň základní péče je nutná pokud chcete být krásná a žádoucí i v pokročilejším věku.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)