Svátek čarodějnic má tisíciletou tradici ve formě keltského svátku Beltine

Dnes je svátek čarodějnic oslavován formou karnevalů a opékáním buřtů. V některých městech a obcích probíhá také čarodějný průvod, který končí upálením čarodějnice na připravené hranici. Tento svátek má ovšem ještě další význam a pochází už z dob prastarých Keltů, kteří den 30. dubna nazývali svátkem „Beltine“.

Svátek čarodějnic má tisíciletou tradici ve formě keltského svátku Beltine 2
By: miss pink 26CC BY 2.0

Svátek Beltine nebyl totiž pro Kelty ničím špatným. V tento den se podle nich probouzely v lidech i přírodě silné sexuální touhy a láska, která v tento den byla nalezena, trvala na věky. Beltine se také využíval k ochranným rituálům, kdy bylo zlo nejslabší a bylo tedy možné proti němu bojovat a navždy se jej zbavit. Dříve tedy šlo o den lásky a vítězství.

Den svátku Beltine spadá totiž do poloviny období mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Tento den a noc jsou tedy považovány za teplé, magické a plné lásky. Staré stavby a další archeologické nálezy přitom dokazují, že se tento svátek slavil již před mnoha tisíci lety. V těchto dnech vznikla také tradice očistných ohňů, ve kterých bylo páleno vše špatné a nebezpečné. V ohni ale při svátku Beltine nekončily čarodějnice, ale negativní energie. Někteří lidé v tento den částečně udržují keltskou tradici tím, že napíšou na papírek, čeho se bojí, nebo co jim ubližuje a tento papírek při pálení čarodějnic vhodí do ohně. Jakmile papírek shoří, shoří i veškeré zlo, které jej ovlivňovalo.

Podobně fungovalo také zrušení starých ohnišť v předvečer Beltine, kdy se nová zakládala až na samotný svátek. Také se vyklízely chlévy a celkově se dělal velký úklid, který zbavoval lid od staré špíny a mohli tak vstoupit do nového období s čistou myslí. Lidé tedy dělali pořádek v domech a chlévech a večer si pro změnu dělali pořádek v hlavách a duších. Pro maximální očištění přeskakovali lidé ohniště a kolem plamenů vodili dobytek, aby se jim až do dalšího svátku Beltine dobře dařilo.

Svátku Beltine se ale týká ještě jedna zajímavost a ta se týká právě lásky a sexuální vášně. Slunce v tento den totiž prochází znamením Býka, který je znakem smilnosti a vášně. Přesto v tento den vznikaly vždy velmi pevné a stabilní vztahy. Pro svátek Beltine se ještě váže několik dalších pověr, které se tradují již od pradávných dob. Pokud máte problémy s partnerem, prý stačí na přelomu těchto dvou dnů (30. Dubna a 1. Května) stát s partnerem o půlnoci u ohniště, a pokud se váš pohled dostatečně silně spojí s plameny, může prý v tento posvátný den vyčistit vaši mysl a upevnit váš vztah, aby byl natolik silný jako na začátku. Pokud navíc žena v tento den otěhotní, má být její dítě velmi silné a zdravé. Naopak lidé, kteří se v tento den dopustí nevěry, již nikdy pravou lásku nezískají. Zůstane jejich očím skrytá navěky jako trest za nevěru.

Svátek čarodějnic má tisíciletou tradici ve formě keltského svátku Beltine 3
By: SteFou!CC BY 2.0

Často také v tento den byla zakládána manželství na zkoušku, což je také již zapomenutým zvykem. Princip tohoto manželství spočíval v „zasnoubení“ během svátku Beltine při volných sexuálních hrách, kdy pak partneři spolu žili přesně rok a den. Pokud po uplynutí této lhůty nechtěli spolu dál žít, rozešli se bez jakéhokoliv vysvětlování a následků.

Celkově jsou svátky starých Keltů velmi zajímavé a mnohdy je možná škoda, že jsou již částečně zapomenuty a zaměňovány s čarodějnickými obřady. Ukrývá se v nich totiž velká moudrost, která by neměla být zapomenuta. Vždyť svátek čarodějnic se udržel mezi našimi tradicemi tisíce let. Nebylo by tedy jistě na škodu vědět, proč vznikl a jak zpočátku probíhal. Rozhodně se od té doby mnoho změnilo a svátek čarodějnic byl pojat jiným způsobem.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)