9 zajímavých faktů o snech

Poslední aktualizace: 15.10.2014

Sny jsou neskutečně fascinující záležitostí. Promítají se v nich naše touhy, přání, bolesti i samotná budoucnost? Nebo snad ne? Mohu snad z vědeckého pohledu hovořit o snu jen jako o pouhopouhé ventilaci našich zážitků a podvědomí? 

Sny profilují naše přání, touhy i strachy, a to díky našemu podvědomí, které je shromaždištěm našeho vnitřního a podprahového života. Nezdá se vám to fascinující? V našem článku vám však přinášíme mnoho dalších a ještě zajímavějších faktů o snech.

Komu se zdají a komu ne?

Je vědecky dokázáno, že sny se zdají každému. Ten, kdo tvrdí, že se mu nezdají, ten si je pouze nepamatuje. Lidi beze snů bývají lidé, kteří sny vytěsňují. Takoví lidé chtějí mít vše pod kontrolou a nejvíc sami sebe, jsou rozumově založení a příliš realističtí.

Naopak lidé, kteří mají doslova živé sny, které se jim zdají skoro každou noc, jsou více emocionálně založení, více empatičtí a naivní.

Snící žena
Snící žena

Chci to, ale nemůžu to mít

Jak již bylo řečeno sny profilují naše skryté touhy. Skryté touhy jsou pak většinou spjaté s tím, co nemůžeme mít. To znamená, že toužíte-li po nějakém muži, pak se vám o něm pravděpodobně budou zdát ty nejdivočejší sny. Toužíte-li po mase, neboť jste vegetarián z přesvědčení, pak se vám bude zdát o krvavých steacích.

Věděli jste, že sny jsou i černobílé

Sny se vám nemusejí zdát v barevném provedení. Naopak mohou být i černobílé. Takové sny se zdají až 30% snících lidí.

Něco se mi zdálo, ale nevím co

Znáte ten pocit, kdy se ráno probudíte a na sto procent víte, že se vám v noci zdál sen, ale za nic na světě si nemůžete vzpomenout, o čem byl? Čím méněkrát se po snu probudíte, tím je pravděpodobnější, že si budete sen pamatovat. V případě, že se vám zdá sen ve 3 ráno a že se do rána ještě 5krát probudíte, pravděpodobně si sen nebudete pamatovat.

Vrtí se, mlaská, kňourá?

Teď je samozřejmě řeč o domácích zvířátcích. I zvířatům se totiž zdají sny. Pokud své zvířátko přistihnete, jak se ve spaní vrtí, mlaská, olizujete se nebo vydává divné zvuky, pak se mu pravděpodobně něco zdá.

O čem hovoří naše sny?
O čem hovoří naše sny?

Rovnice a nezodpovězené otázky

Víte, že Graham Bell o svém telefonu tvrdil, že na něj přišel ve snu? Není to nic zvláštního, neboť o tom, co nás trápí nejvíce, se nám zdá nejvíce. Lámeme si s tím hlavu ve dne a tím pádem i v noci. Už se vám stalo, že na výsledek složité rovnice, kterou jste řešili celý den, jste přišli v noci?

Snové potřeby

Zdálo se vám někdy, že máte žízeň, napijete se a stále máte žízeň? Zdálo se vám někdy o tom, že se vám chce na záchod? Nic zvláštního. Naše tělo se nám jen snaží říct, že něco potřebuje.

Mluva snů

Sny k nám promlouvají. Ať si o tom myslíte, co chcete, je hezké tomu věřit. Zdá se vám v noci o kočce, o vodě, o létání? Co to asi tak znamená?

A co vy? Jaké sny se vám zdají?

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)