Výběr nové pohovky do obýváku není vždy tak jednoduchý

Většina lidí vybírá nábytek do všech místností v bytě či domě podle aktuálních finančních možností. Snadno se pak ale může stát, že si umístí doprostřed obývacího pokoje naprosto nevkusnou pohovku, která místo toho, aby dělala radost, pouze připomíná při každém pohledu, jak neuvážený výběr její majitelé učinili. I taková obyčejná běžná činnost, jakou je výběr kvalitní obývací pohovky má totiž svá pravidla.

Pohodlná pohovka
By: Plage Vinilos y AdhesivosCC BY 2.0

Nikdy rozhodně neopomíjejte svůj vlastní styl a vkus, který se odráží samozřejmě i v ostatních prvcích obývacího pokoje. Při dodržení tohoto pravidla se pohovka velmi dobře sladí s celou místností a hlavně se bude líbit vám, čímž splní svůj hlavní účel. Dalším důležitým faktorem je také účel pohovky. Odpovězte si tedy před výběrem na následující otázky: „Jak často se bude pohovka využívat? Bude sloužit pouze k dívání na televizi, relaxaci, spánku nebo častým návštěvám? Co od pohovky očekávám? Je to pouze dekorace obývacího pokoje, nebo má být také praktická a pohodlná? Jakmile si všechny tyto otázky zodpovíte, budete na půl cestě ke správnému rozhodnutí.

Výběr pohovky do jisté míry ovlivňuje také přítomnost dětí a zvířat v bytě. Je to možná zvláštní spojení, ale u obou lze očekávat mnohem vyšší riziko devastace, než pokud bydlíte v bytě úplně sami nebo s partnerem. Největší riziko u dětí vzniká při polití pohovky tekutinou nebo vnějším poškozením pastelkami či nůžkami. Zvířata zase mohou pohovku poškrábat či na ní budou ulpívat zvířecí chlupy. Je tedy důležité dostatečně zohlednit i tato rizika a při výběru pohovky do obývacího pokoje na ně přihlížet.

Komfortní pohovka
By: Aleksey GnilenkovCC BY 2.0

Další kritéria mají již menší váhu, ale rozhodně je nelze zanedbávat. Rozhodující je totiž také velikost pohovky, její tvar, barva a praktické možnosti. Do malých obývacích pokojů těžko umístíte rozměrnou nebo rozkládací pohovku. Prostorné obýváky je zase naopak dobré vybavit dominantnějšími pohovkami, které se v prostoru neztratí. Pamatujte na to, že pohovka je tím nejdůležitějším kusem nábytku v obývacím pokoji. Materiály, ze kterých se pohovky vyrábějí jsou nejčastěji čalouněné, i když se v poslední době stále více přechází na kožené nebo koženkové pohovky, které jsou mnohem lépe omyvatelné.

Jedním z faktorů, který je nejčastěji zanedbáván, je samotná výplň matrací pohovky. Podle náplně se pohovky rozdělují do tří různých stupňů tvrdosti, což rozhodně nelze nezohlednit.

Výběr kvalitní pohovky rozhodně není tak jednoduchý, jak se ve světě plného obchodních domů může zdát. Pokud plánujete nákup pohovky do obývacího pokoje, vždy si s dostatečným předstihem promyslete, co od své nové pohovky očekáváte, abyste při samotném výběru nezůstala bezradná.

Moderní pohovka
By: Paris on Ponce & Le Maison RougeCC BY 2.0

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)