Venkovský cottage styl bydlení je vhodný i pro moderní domácnosti

Slyšeli jste již o nejnovějším trendu přeměny moderního bydlení na cottage styl? Zdá se, jakoby se lidem zastesklo po stylu bydlení, ve kterém se žilo před mnoha lety a v době moderních technologií se snaží část venkovského stylu přenést do svých domácností. Cottage styl ovšem nemusí v žádném případě vypadat staře a ošuntěle. Jde o velmi atraktivní způsob změny stylu svého bydlení.

Venkovský cottage styl bydlení je vhodný i pro moderní domácnosti 2
By: Elliott BrownCC BY 2.0

Cottage styl není překvapivě dokonce ani nijak drahou záležitostí. Doslova jej pořídíte při troše šikovnosti za pár korun. Jak má tedy takový styl vypadat, aby nebyla vaše domácnost přeplácaná nábytkem z bazarů, které cottage styl ani v nejmenším nepřipomíná? Zde si uvedeme pár typů, jak s přeměnou začít. Velká část této rekonstrukce ovšem vyžaduje i smysl pro dekorace a velkou dávku vkusu.

Cottage styl je velmi úzce spojen s chalupařením. Měli byste proto z této skutečnosti vycházet. Výsledek by měl odrážet dojem uvolněnou atmosféru a svobodu ve vesnickém stylu. Tvorba tohoto speciálního stylu pro domácnost je ovšem také spojena s velkou dávkou fantazie a improvizace. Díky této skutečnosti se málokdy objeví dva úplně stejné styly. Každá cottage domácnost je svým způsobem originální. Díky tomu je vzhled cottage stylu uvolněný, nenucený a přirozený.

Základem cottage stylu je použití přírodních materiálů. Mezi nejhlavnější patří dřevo, ze kterého je zpravidla vyráběn hlavně nábytek. Pokud se ovšem chcete držet pouze cottage stylu, raději volte přírodní dřevo bez nátěru. Maximálně využijte bezbarvý lak, který vašemu nábytku poskytne lesk a oživí vaši domácnost. Velmi pěkně pak vypadají suky a různá přírodní členění. Společně se dřevem lze pak využít také ratan, proutí, bambus a další vhodný materiál. Stejná pravidla pak platí také pro dekorace, která budou použita na oživení cottage domácnosti.

Venkovský cottage styl bydlení je vhodný i pro moderní domácnosti 3
By: CaptainBagpussCC BY 2.0

Na podlaze domácnosti v cottage stylu nejdeme většinou také dřevo. Minimálně je vhodné umístit na podlahu palubky. Nejlépe pak masivní prkna s přírodním vzhledem bez větších úprav. Často můžete také narazit na speciální nabídku podlahových prken pro cottage styl ve formě uměle vytvořeného opotřebení, které vytváří opravdu autentický dojem vesnického stavení. Výjimečně se pak na pokrytí podlahy používá speciálně designovaná dlažba nebo přírodní kámen.

Rustikální nábytek vám může tvorbu cottage stylu v mnohém zjednodušit. V takovém případě ovšem musíte dbát na jemnou kombinaci jednotlivých odstínů a barev. Kombinace tmavého nábytku ve špatně osvětlených místnostech není zrovna nejšťastnější. Také barva stěn může celkový vzhled velmi ovlivnit. S bílou, hnědou, oranžovou, žlutou a okrovou barvou nemusíte tedy nijak šetřit. Jedná se o přírodní odstíny, které se navzájem bez problémů sladí.

O vzhledu cottage domácnosti velmi rozhodují i nejrůznější doplňky. Celkový dojem tedy můžete umocnit dřevěným obložením stropu nebo stěn, odhalených trámů nebo měděného nádobí.

V bazarech můžete najít celou řadu pokladů, se kterými se po menších úpravách můžete v domácnosti doslova chlubit. V každém případě se ovšem vyvarujte kombinace cottage stylu s jakýmkoliv jiným. Tento venkovský styl se totiž s žádným jiným nesladí.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)