Šokující trend moderního bydlení – nábytek z palet!

Poslední aktualizace: 10.7.2013

Tak tenhle nábytek vás rozhodně praští do očí na první pohled. Dá se díky němu ušetřit a můžete s klidným vědomím říct, že nikdo jiný nemá stejný kus nábytku jako vy. Nábytek z palet vznikl nenápadně. Obyčejné europalety, které se používají k převozu a nákladu zboží neskončily pro jednou jako dřevo na topení ani jako součást skládky. Vznikl z nich originální kus nábytku. Postupně se tohoto nápadu začali chytat další lidé a různými úpravami dovedli nenápadný výtvor k naprosté dokonalosti. Zda se vám nábytek z palet líbí, nebo ne – posuďte sami.

Postel z palet

Základním materiálem pro výrobu jsou tedy palety. Samotné by vám samozřejmě byly k ničemu. Mohli byste z nich vytvořit maximálně rohožku ke vchodu domu. Připravte si tedy ještě nářadí, šrouby, barvy, laky a pro dokonalejší výtvory také šroubovací kolečka a skleněné tabulky. A co že se dá z palet všechno vyrobit? Jedním slovem: „cokoliv“.

Postele, pohovky, stolky, skříňky, pulty do obchodů a dokonce i vertikální zahrádky – tohle všechno můžete mít jenom díky několika paletám, šikovným rukám a dobrým nápadům. Využití je interiérové i exteriérové. Pro venkovní umístění je vhodné ošetřit nejprve palety ochranným lakem proti vlhkosti a slunečnímu záření, aby nábytek vydržel nápor změn počasí. Jestliže necháte palety v přírodní barvě, můžete snadno vytvořit rustikální styl. Pokud máte rádi barevnost, natřete palety libovolnou barvou a pro ještě hezčí efekt přetřete lesklým lakem. Takto upravený nábytek vypadá opravdu luxusně.

Polička z palety

Po sestavení požadovaného kusu nábytku můžete přidělat na spodní stranu šroubovací kolečka nebo přišroubovat na vrchní plochu skleněnou tabulku. Může tak vzniknout konferenční stolek, skříňka i odkladové plochy do kuchyně. Pokud vytvoříte pohovku nebo postel, nezapomeňte na matraci nebo polštáře. Přeci jen sezení na dřevěných prknech není nijak zvlášť příjemné ani na vlastnoručně vyrobeném nábytku. Bytové doplňky mohou celý výrobek završit k dokonalosti.

Vertikální zahrádka může být umístěná na zahradě, terase i balkóně. Upravenou a nabarvenou paletu postavíte ke stěně, pevně přišroubujete a vyplníte mezery zeminou. Pak už jen stačí zasadit rostliny nebo třeba převislé jahody. Výsledek je překvapivě elegantní. Určitě vymyslíte i další způsoby, jak se dají palety využít.

Houpačka z palet

Možná se divíte, že se na tak jednoduchý způsob tvorby nepřišlo již dříve. Možná se vám také zdá, že je to hloupost, a že nábytek z palet je i přes všechny úpravy směšný a nehezký. Přesto však je tento nábytek naprostým hitem posledních měsíců. Důvod je stejně jednoduchý jako samotný nápad recyklace palet. Lidé si vždy zamilují to, co si sami vytvoří. Vlastní prací dají výtvoru duši a je pro ně tím nejkrásnějším zbožím na celosvětovém trhu. A přesně to se děje s nábytkem z palet. Pokud si vyrobíte nábytek svépomocí, nejenom, že oceníte výraznou finanční úsporu, ale také si jej zamilujete, protože budete vědět, že žádný podobný se na světě nevyskytuje.

Nábytek z palet má tedy stejnou oblibu jako omezená kolekce jakéhokoliv trendu. Otázkou je, zda je v praxi stejně užitečný, jak se o něm tvrdí. Odpověď na ni získáte pouze tehdy, když se necháte vidinou originálního nábytku svést a vytvoříte si svůj vlastní nábytek z palet, abyste se na vlastní oči přesvědčili o výsledku.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)