Sauna vs. infrasauna: která je lepší?

Poslední aktualizace: 2.3.2015

Jedna kamarádka nedá dopustit na saunování, druhá pořád mluví o návštěvách infrasauny a vzájemně se nemůžou shodnout. Zjistěte, na čí stranu se přiklonit. 

U obou typů saunování se pořádně zapotíte a příjemně zrelaxujete. Rozdíly mezi saunami a infrakabinami tu ale přeci jen jsou.

V první řadě jde o princip, na kterém obě sauny fungují. Klasická finská sauna se vyhřívá na teploty až 110°C pomocí kamen, v infrasauně se teploty pohybují mezi 40-70°C a dosahuje se jich pomocí infrazářičů.

Kvůli rozdílům v teplotě můžete v infrakabině strávit až 40 minut, kdežto v sauně maximálně 15. Poté byste se měli ochladit a celý cyklus několikrát opakovat.

Stejný není ani pot, který v saunách vylučujete – ve finské sauně je z 97 % tvořen vodou, při pobytu v infrasauně ale voda tvoří jen 80-85 % potu. Zbytek tvoří tuk, cholesterol a další složky.

zivotzeny_01

(Infra)saunování má vliv na zdraví i krásu

Pokud tedy chcete zhubnout, více se vám vyplatí pobyt v infrasauně. Navíc sem mohou i kardiaci, astmatici a lidé s vysokým krevním tlakem, kteří do klasické sauny nemohou. Můžete sem i tehdy, když jste nemocní. Tím, že se vystavíte léčivým účinkům infrazářičů, pomůžete tělu s bojem proti virům.

Preferujete-li ale finskou saunu, nemocní budete jen stěží. Saunování má velmi pozitivní vliv na imunitu, otužíte se a navíc posílíte funkci kardiovaskulárního systému. Venkovní sauny navíc nabízí i více zábavy – jednoduše z ní vyběhnete ven a můžete se zchladit třeba válením se ve sněhu.

zivotzeny_02

Místa zaberou stejně, času rozhodně ne

Když navštěvujete veřejné sauny, dobu roztápění řešit nemusíte. Pokud ale chcete domácí saunu, zjistíte, že rozdíly jsou značné. Zatímco finské sauně trvá roztopení 20 minut, u kvalitní infrakabiny stačí zapnout tlačítko a zářiče ihned hřejí na maximum.

Nároky na místo jsou naopak u obou typů zcela totožné. Nejmenší infrasauny a sauny zaberou maximálně 1,4 m2 a vejdou se tedy i do nejmenšího bytu. Takto malé kabiny samozřejmě neumožňují saunování ve více lidech, ale 2 osoby se do nich vejdou.

zivotzeny_03

Vítěze si musíte určit sami

Nejdůležitějším kritériem je ale jako vždy váš vlastní pocit. Komu vadí vysoké teploty a suchý vzduch, jistě nebude preferovat finskou saunu. Milovníci rituálu saunování a důkladného vypocení zase asi nepřijdou na chuť infrasauně.

Obecně ale doporučujeme saunu zájemcům o dokonalou relaxaci a zvyšování imunity, kdežto infrasauny jsou skvělé pro lidi se zdravotními problémy a ty, co touží shodit pár kil.

zivotzeny_04

Ať už si ale budete pořizovat saunu nebo infrakabinu, vždy si vyberte kvalitního výrobce. Například český SaunaSystem vyrábí kvalitní finské sauny, infrakabiny i kombinované sauny už více než 14 let.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)