Jaro je tu: Připravte na to i svoji zahradu!

Poslední aktualizace: 29.3.2014

Zahrada
Photo Credit: mix’s via Compfight cc

Připravit zahrádku na jaro není úplně složité, pokud víte jak na to a dokážete si uspořádat práci, abyste si jí naopak nepřidělali. Neúspěchy a zdlouhavá práce na zahradě je totiž většinou způsobená špatně naplánovanou prací nebo špatnou organizací času. S námi se ale neztratíte. Krok po kroku se prokoušete povinnostmi, které vás čekají, a poté si již můžete užívat nerušenou pohodičku na prosluněné zahrádce.

Velký úklid zahrady je základ

Je důležité před jakoukoliv další prací obejít poctivě zahradu a zkontrolovat každý její kout. Ušetříte si tak spoustu další práce pro chvíle, kdy začnete na zahradě skutečně řádit. Zjistěte, jestli se na zahradě nepovaluje staré listí, popřípadě ho odstraňte. Také zkontrolujte, jestli zimní měsíce nezanechaly na vaší zahradě nějaké výrazné škody, popřípadě je odstraňte přednostně. Pokud používáte ochranné kryty před mrazem, rozhodně je odstraňte a vůbec odeberte vše, co již nebude pro následující období na zahradě potřeba a uskladněte to pro příští zimu.

Prokypřete půdu a provzdušněte trávník

Když je vaše zahrada již čistá, můžete se pustit do úpravy zeminy a trávníku. Jestliže máte zeleninovou zahrádku, prokypřete půdu nebo jí alespoň zryjte rýčem. Jakmile váš trávník vyschne, rovnou ho posekejte. Lištu sekačky ale nastavte o něco výš, než je běžné. Posekanou trávu nenechte válet na zemi, ale odneste ji na kompost. Pomocí vertikulátoru můžete také provzdušnit trávník a zajistit mu tak silnější růst. Odstraňte z něj také popřípadě mech nebo zplstnatělou trávu. Není od věci také trávník pohnojit speciálním hnojivem, aby nabral sílu.

Zahrada Seřízněte trvalky, ostříhejte stromy a proveďte závěrečnou kontrolu zahrady

Jaro patří rostlinám a proto, když máte všechny tyto povinnosti za sebou, zkontrolujte stav vašich trvalek, okrasné trávy a také ovocných stromů. Můžete sestříhat také vřesovce, pokud je máte na zahradě. Rostlinky seřízněte kousek nad zemí a odstraňte listy. Starší trvalky je dobré také rozesadit, aby mohly lépe dýchat. Ovocné stromy nebo keře na jaře prostříhejte. Týká se to hlavně jádrovin a bobulovin. Prostříháním větví dodáte stromům novou vitalitu. V případě potřeby ošetřete stromy postřikem a obohaťte jejich půdu vhodným hnojivem.

Na závěr této základní zahradnické práce nezapomeňte také obejít zahradní přístřešky, altány nebo pergoly. Zkontrolujte jejich technický stav a proveďte případné opravy. Čím déle ponecháte zahradu bez potřebné péče, tím více práce vám dá, pokud jí budete chtít později uvést do pořádku, nemluvě o zbytečných finančních výdajích. Rozhodně se vyplatí o svoji zahradu starat pravidelně a problémy odstraňovat včas. Jedině pak se pro vás vaše zahrada stane potřebným útočištěm a oázou klidu.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)