Jaký typ ložního prádla se pro vás skutečně hodí?

Poslední aktualizace: 5.10.2013

Kvalita spánku je podmíněna několika faktory. Je potřeba mít kvalitní matraci, dobře vyvětranou místnost a co nejméně starostí, které by nás nenechali usnout. Komfort spánku lze ovšem zvyšovat i dalšími, na první pohled nedůležitými, podněty.

Při problémech se spaním tak často stačí změnit barvu zdí ložnice, jelikož některé barvy mohou podvědomě působit rušivě, nebo vyměnit stávající povlečení za jiné. O kvalitě povlečení přitom rozhoduje nejen materiál, ale také barvy a vzory.

Povlečení samo o sobě přináší řadu možností volby. Je potřeba ovšem nejprve zjistit, které povlečení se k vám nejlépe hodí.

Materiál povlečení je pro spánek rozhodující

Polštář
Photo Credit: sfgirlbybay via Compfight cc

Každému vyhovuje něco jiného a platí to i v případě textilních materiálů. Právě povlečení nabízí ve výběru materiálu velmi široké možnosti. Základem je v každém případě tradiční bavlna, která se jeví jako nejběžnější. Klasické bavlněné povlečení z hladké bavlny přitom zachovává svůj tvar i vzhled za všech okolností a je vhodné pro celoroční používání. Ostatní druhy materiálu se pak většinou zaměřují na jednotlivé požadavky a komfortní úlevy. Krepové povlečení se nemusí žehlit, satén je zase velmi příjemný během horkých letních nocí a flanelové povlečení zahřeje v zimě.

Jaké povlečení je skutečně dominantní?

Za dominantu ložnice se právem považuje saténové povlečení, které se od všech ostatních liší materiálem, leskem, vzhledem i vlastnostmi. Ložní povlečení z bavlněného saténu postupně nahrazuje klasickou bavlnu, jelikož zachovává všechny její vlastnosti, ale přitom je příjemnější na dotek a díky lesku rozzáří kteroukoliv ložnici.

Nezapomínejte ani na vhodné prostěradlo!

Klasické bavlněné prostěradlo se v dnešní době v ložnicích téměř nevyskytuje. Za jeho nástupce se dá považovat například froté prostěradlo, které je skvělým izolátorem tepla a zároveň dokáže vsakovat vlhkost, což zvyšuje komfort spánku. Skutečným zázrakem jsou ovšem Jersey prostěradla, která si prostě nemůžete nezamilovat. Nabízejí všechny výhody současných materiálů a zároveň jsou velmi praktické při zachování své polohy. Díky jednoduchému uchycení v rozích napnete prostěradlo během chvíle na jakoukoliv matraci, kde zůstane uchyceno beze změny po celou dobu používání.

Přikrývka
Photo Credit: Dormeo Octaspring via Compfight cc

Vyberte si kvalitní přikrývky a polštáře

Na výběru přikrývek mnohým lidem nezáleží. Jsou ovšem skupiny lidí, kteří výběr přikrývky řešit musí a patří mezi ně především alergici. Antialergenní a termoizolační prošívané přikrývky najdou v takovém případě své uplatnění. Pro zdravější spánek je ovšem využijí i lidé bez alergie. Spánkem člověk stráví třetinu svého života, a proto by jej měli trávit co nejkvalitněji.

 

Je výprodej kvalitního ložního prádla reálný?

A lze vůbec za skutečnou kvalitu ušetřit, nebo se máme připravit na vyšší investici, která se ale přesto vyplatí? Možná se budete divit, ale i u kvalitního povlečení, prostěradel, přikrývek a dalších textilií můžete při výhodném nákupu ušetřit. V případě doprodeje posledních kusů z kolekcí nebo při sezónních slevách lze ušetřit výrazný podíl původní ceny a dopřát si tak zasloužený luxus.

Za ložní prádlo se jistě vyplatí peníze investovat. Zvláště pak, pokud požadujeme skutečnou kvalitu. U nekvalitního materiálu totiž hrozí, že se po několika použitích nenávratně poškodí, vyblednou barvy nebo nebudou splněny požadavky na vlastnosti a funkci materiálu.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)