Jak si vybrat správný polštář a peřinu?

Poslední aktualizace: 1.11.2016

Ač se to na první pohled nemusí zdát, výběr správného polštáře a peřiny může být celkem náročný. Ani u jednoho se totiž nedá říct, že by byl nějaký ideální polštář či peřina, který by vyhovoval všem a za každé situace. Proto je při jejich výběru dobré znát několik informací, se kterými vás seznámí tento článek.

Bedroom

Peřina na léto, peřina na zimu

Začněme u peřin. Tam na nás největší dilema čeká při výběru materiálu. Můžeme šáhnout například po bavlněných peřinách, vlněných, z mikrovláknu, z hedvábí atd. Zkrátka výběr je veliký. U materiálu nás zajímají dvě věci. První je obecná vhodnost materiálu k naší pokožce. Proto například alergici volí převážně peřiny z mikrovláken, neboť se v nich nejméně usazují alergeny. Jsme-li ale zdraví lidé, můžeme obecně říci, že žádný z výše zmíněných materiálů pro nás není škodlivý. Záleží tedy převážně na našich osobních preferencích.

Důležité je při výběru peřiny také období, ve kterém plánujeme peřinu využívat. Pokud jej vybereme špatně, budeme se při letních nocích zbytečně trápit vedrem nebo při zimních zbytečně mrznout. Proto je dobré koupit peřin více, tj. minimálně jednu na léto a minimálně jednu na zimu. Pro léto se hodí převážně z hedvábí, či přikrývka s tenkou vrstvou vláken. Naopak pro zimu je velmi vhodná přikrývka z vlny či mikrovláken, neboť tyto materiály pomáhají udržovat tělesnou teplotu.

60Aby záda nebolela

U polštářů nás zajímá něco trochu jiného. Volba polštáře rozhoduje o kvalitě našeho spánku. Pokud si zvolíme polštář, který nám nesedí, naše hlava a páteř budou ve špatné poloze. Tím riskujeme „rozlámanost“ a bolesti zad. Proto je třeba vybrat polštář, na kterém se nám spí příjemně. Obecně je dobré, když je polštář pevný, tj. má původní tvar a pružnost. Poslední dobou na popularitě získávají polštáře z paměťové pěny, které tyto požadavky splňují.

Kromě samotného tvaru polštáře je opět, stejně jako u peřiny, důležité zvolit správný materiál. Zde opět získávají plusové body polštáře z pěny, neboť odpuzují roztoče.

Není peří jako peří

Rozhodneme-li se pro pokrývku z peří, měla by nás zajímat jeho velikost. U prachového peří platí, že čím větší toto peří je, tím méně je ho pro naplnění pokrývky třeba. Můžeme tedy říci, že pokrývka se spíše větším peřím se hodí na letní měsíce, neboť je lehčí a vzdušnější. Naopak na zimní měsíce se mohou hodit pokrývky s menším peřím, neboť lépe hřejí.

Určitě by nás při výběru polštáře mělo zajímat procentuální zastoupení prachového peří. Platí zde, že čím více prachového peří pokrývka obsahuje, tím lépe. Zajímat bychom se měli i o původ peří, neboť peří z certifikovaných farem (nejkvalitnější jsou na Sibiři) je zárukou zdravotní nezávadnosti pokrývky. Přestože platí, že správná barva peří je bílá, nemusíme se bát ani občasné příměsi tmavšího peří, neboť to značí jeho přírodní původ.

Ať už dáváte přednost mikrovláknu, vlně nebo peří, v nabídce našeho e-shopu si najdete takové polštáře a deky, se kterými se budete na kutě těšit.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)