Jak na čistou domácnost rychle a efektivně?

Poslední aktualizace: 14.4.2017

Pravidelnému úklidu se nevyhne nikdo z nás, tedy pokud chceme udržovat naši domácnost čistou. O to důkladnější musíme být, pokud máme v domácnosti alergika, astmatika, malé dítě nebo domácí zvířátko. Co však ale můžeme, je zjednodušit si pravidelný úklid. Proto přinášíme tipy nejen na efektivní úklid, ale i na pomocníky, kteří nám s tím pomohou.

clean-571679_1920

Jak postupovat při úklidu domácnosti?

Pokud také patříte k těm, kteří nechtějí u úklidu strávit více času než je nezbytně nutné, je nutné během uklízení postupovat logicky.

Od stropu směrem k podlaze

V první řadě se zaměřte na úklid horní části – tedy na vrchní desky skříní, lustr, vysoce posazené poličky apod. A poté postupně přecházejte k věcem uloženým níže, až skončíte u podlahy. A proč to takto dělat? Kdybyste postupovali obráceně – tedy začali nejprve s podlahou a až poté začali utírat prach, tak by celý úklid podlahy přišel vniveč, neboť by na ni napadal prach a další nečistoty z horní části.

Čištění oken, když je zataženo

Přemýšlíte, že během úklidu vyčistíte i špinavá okna? Pokud je pod mrakem, můžete se do jejich čistění směle pustit. S vykukujícím sluncem si ale tuto činnost ponechte na jiný den. Důvod? V teplém počasí okna schnou mnohem rychleji, a tak je dost pravděpodobné, že se vám na nich udělají šmouhy. Vy tak u nich strávíte třikrát více času a stejně to budete muset udělat jiný den, aby byl výsledek dobrý.

broom-1837434_1920

Na druhou stranu není dobré čistit okna ani v mrazivém počasí, protože špína na nich drží mnohem důkladněji, takže ji z oken budete dostávat delší dobu a to nemluvíme o nepříjemnosti celého počínání v chladném počasí. Když ale nastane ten správný den pro jejich čistění, začínejte vždy od rámů a parapetů. Pro jejich rychlejší čištění je skvělý vysavač s vodním filtrem, kterým to zvládnete daleko rychleji, než když je budete čistit ručně.

Očištění květin

Na květiny v interiéru byste neměli zapomínat. Stejně jako veškeré předměty umístěné v interiéru, tak i pokojové květiny jsou lapači prachu. Než abyste jednotlivé listy postupně utírali a odstraňovali napadený prach, vezměte květinu pod sprchu. Je to rychlé a vy je pak nemusíte ani zalévat.

Koupelnu si nechte na závěr

Při úklidu doporučujeme postupovat systematicky. Začněte s úklidem nejméně používaných místností jako ložnice či pracovna, dále pokračujte přes obývací pokoj a na konec si ponechejte kuchyň, chodbu a koupelnu, které během úklidu potřebujete nejvíce. Kdybyste koupelnu uklidili hned na začátku, tak byste si ji při úklidu dalších místností znovu zaneřádili a opětovný úklid by nás stál opět čas navíc.

Vysávání podlah

Když jste setřeli prach, uklidili vše, co bylo potřeba, je na řadě vysávání. V tomto směru určitě doporučujeme pořídit vodní vysavač, který je univerzální co se týče použití. Pomůže vám důkladně odstranit nečistoty z podlah i rozvířený prach. Využít ho můžete nejen na podlahy, ale i koberce, bytové textilie, okna apod. Poradí si s běžnými nečistotami, prachem, roztoči i zvířecími chlupy. A díky tomu, že pracuje na principu vody, vzduch po vysávání vám bude připadat čistý a svěží.

 

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)