Funkčnost koupelny ovlivníte výběrem koupelnových obkladů

Poslední aktualizace: 23.10.2013

Koupelnové obklady jsou kapitolou pro několikahodinovou diskuzi. Jistě si přejete mít v koupelně krásné a kvalitní obklady, které vydrží déle než pár let. Musíte ovšem rozlišovat mezi životností fyzickou a etickou.

Koupelnové obklady Zatímco fyzická životnost určuje materiální výdrž obkladů, ta etická rozhoduje o době, kdy se vám obklady již okoukají. Některé vzory a styly se mohou okoukat na mnoho let, jiné již za pár týdnů. Při výběru koupelnových obkladů buďte proto pečlivější.

Obklady a další bytové prvky můžete beze studu posuzovat podobně jako oblečení. Klasika se již nenosí a čím stylovější, tím vítanější. Pokud si ale správně vyberete. Můžete se těšit z nového oblečení i obkladů spoustu let, aniž byste unáhleného výběru litovali.

Jaké dlaždice se tedy skutečně vyplatí?

Lidem se zdají pravidla výběru koupelnových obkladů nelogická. Aby se vám totiž styl obkladů v koupelně neokoukal, měli byste se vzdát extravagantních a pestrobarevných kombinací koupelnových dlaždic. Mnohem vhodnější jsou pastelové a neutrální barvy. Myslíte si, že je takové tvrzení chybné? Důvod je jednoduchý. Při méně výrazných barvách dlaždic můžete více experimentovat s koupelnovými doplňky a neustále je obměňovat. Proto se vám pak obklady nemohou nikdy okoukat. Extravagantní dlaždice pak nedávají příliš mnoho prostoru dalším koupelnovým doplňkům.

Nevzdávejte se kombinací obkladů

Nemusíte se přitom vzdávat experimentům s kombinacemi různých obkladů. Pouze kombinujte dlaždice v různých barevných tónech, nikoliv v samotných barevných druzích. Výsledek je mnohem jemnější a stylovější. Skvělý dojem také vytváří různé formáty dlaždic, pokud jsou správné kombinovány. Rozměry obkladů jsou klasické, nadstandardní i atypické. Záleží jen na vás, co potřebujete v koupelně vytyčit a co naopak skrýt. Některé kombinace dokonce mohou využít v jednom prostoru velkoformátové dlaždice společné s mozaikami. Zajímavým prvkem je také styl řezání neboli dekorativní kvazispáry.

Pomozte malému prostoru koupelny

Obklady
By: Cheryl MarlandCC BY 2.0

Většina lidí již zažila standardní situaci, kdy se o jednu koupelnu tahají tři i více lidí. Zvláště pokud je v rodině hodně dětí a koupelna je poměrně malá, může být využití koupelny komplikované. Aby se došlo ke zlepšení situace, je potřeba změnit nejen tvar koupelny ale také její vzhled.

Je totiž dokonce vědecky prokázáno, že funkční světlé prostředí vytváří dojem prostorné místnosti a podporuje dokonce i svižnější aktivitu. Díky tomu se jednotliví členové v koupelně vystřídají, aniž by se navzájem zdržovali. Volte tedy světlé barvy v různých odstínech tak, aby vznikla jednoduchá, ale inspirativní koupelna.

Na experimenty v koupelně jděte s mírou

Ke změně atmosféry v takto vytvořené koupelně stačí experimentovat s bytovými doplňky a textiliemi. Budete se divit, co všechno můžete do koupelny umístit. Některé doplňky jsou spíše praktické a jiné estetické. Dohromady ovšem tvoří atmosféru koupelny. Větší zásahy můžete provádět změnou fasádní barvy na zdech koupelny.

Z tohoto jednoduchého průzkumu vyplývá, že není potřeba sahat po extrémních modelech a že méně znamená někdy více. Malému prostoru vždy prospívají nejlépe světlé barvy, a proto by se v koupelnách ani nemělo příliš s tmavými barvami experimentovat.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)