Dopřejte si ve svém bytě kousek přírody

Zažíváte v práci a během celého dne stres? Máte problém se soustředit? Nebo naopak chcete úplně vypnout? K tomu Vám dobře poslouží např. akvárium nebo terárium. Za dlouhých zimních večerů, kdy není možné trávit více času v přírodě, si můžete přírodu zařídit doma. Akvárium nebo terárium je vlastně takový kousek přírody doma.

Dopřejte si ve svém bytě kousek přírody 2

Vypněte si světla v bytě, pusťte nějakou relaxační hudbu a sledujte život v akváriu nebo teráriu. Akvária můžete krásně osadit vodníma rostlinami a rybkami a terárium je příbytkem pro plazy a obojživelníky, jakými jsou krabi, hadi, želvy a další. K lásce k přírodě můžete touto formou vést také své děti.

Co budete potřebovat k založení akvária

Nejdříve si musíte ujasnit, zda si koupíte hotový akvarijní set, který obsahuje samotné akvárium, horní kryt, který obsahuje světlo a v neposlední řadě filtr, který zajišťuje čistou vodu v akváriu. Nebo si vytvoříte sestavu sami a vyberete si například nějaké designové světlo. Toho už však bývá schopen spíše pokročilejší akvarista, který má již určité zkušenosti.

Kde nakupovat

K pořízení ať už akvarijních setů nebo jednotlivých komponentů nám nejlépe poslouží akvaristický e-shop, kde je velký výběr a cena je zcela určitě výhodnější než v obchodech „kamenných“.  Jestliže si chcete pořídit akvarijní set, je možné ho zakoupit za pořizovací cenu již kolem 1000,- Kč.

Ceny

V případě pořizování jednotlivých komponentů se ceny akvárií odvíjejí dle objemu akvária, tvaru akvária (kulatá, rohová, šestihranná, vypouklá atd.), a také dle účelu (např. sladkovodní, mořská, dětská atd.). Nejlevnější jsou tzv. koule, a to již od 100,- Kč a ta nejmenší akvária pořídíme již kolem 300,- Kč.

Světla jsou různých rozměrů a s různou intenzitou svítivosti a lze je pořídit již od 200,- Kč.

A konečně filtr, který můžeme koupit buď vnitřní nebo vnější, a to nejlevnější asi od 700,- Kč  výše.

Současně je vhodné si zakoupit také akvarijní písek na dno akvária a živé akvarijní rostlinky. Ty nám určitě udělají větší radost a lépe nám poslouží k navození atmosféry přítomnosti přírody, než rostlinky umělé.

Jestliže však chceme akvárium co nejjednodušší, je možno na zadní stranu akvária nalepit akvarijní tapetu nebo 3D akvarijní pozadí.

Tak a teď již stačí vpustit do akvária živé rybky.

Dopřejte si ve svém bytě kousek přírody 3

Co budete potřebovat k založení terária 

Nejdříve musíme samozřejmě vědět, pro které zvířátko budete terárium zařizovat. Mohou  to být např. ještěrky jako agama, leguán, chameleon, nebo to můžou být hadi a želvy nebo také pavouci. Na pořízení malého terária nám postačí 500,- Kč + náklady na jednotlivé komponenty jako je světlo, topítko, písek, dekorace apod.

Tvar terária

Tvar terária volíme podle druhu zvířete, které budeme chtít chovat. Tvar by se měl odvíjet podle toho, v jakém prostředí se ve volné přírodě zvíře vyskytuje. Může to být na stromech, na skalních stěnách nebo se může pohybovat po zemi. Podle toho se rozhodneme, zda pořídit terárium na výšku nebo na šířku.

Teplota 

Jestliže si pořídíte živočicha z říše plazů, počítejte s tím, že nemá termoregulaci. S nízkou  teplotou v teráriu nebudou zvířata dobře prospívat. Také je důležité vědět, že teplota v teráriu by neměla být všude stejná. Je dobré například rostlinou vytvořit v teráriu stinné místo.

Osvětlení

Další položkou, kterou budete při pořizování terária řešit je osvětlení. Při pořizování správného osvětlení volte raději výhřevnou žárovku a né infračervené. Nejlepším řešením je speciální světlo s plnospektrálním dosvitem. Toto světlo dodá zvířeti úplné spektrum slunečního svitu.

Tak toto jsou základní informace k pořízení akvárií a terárií. Určitě Vám také poradí odborníci v prodejnách akvaristických a teraristických potřeb.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)