Čtenářský koutek – místo pro každodenní relax

Životem nás každý den provází starosti, tisíce myšlenek nás tíží v hlavě. Je proto důležité, vytvořit si místo, kde se pohodlně usadíte, dáte si váš oblíbený čaj a pustíte se do čtení vaší oblíbené knihy, jejíž poutavý příběh vám nedovolí myslet na to, jestli byste neměli jít vařit, uklízet, vyřídit pracovní resty… Jednoduše necháte svět za hranicemi vašeho čtenářského, relaxačního koutku. Takový čtenářský koutek doporučujeme i těm, kteří nemají v oblibě čtení. Lze v něm poslouchat hubu nebo relaxovat při výhledu z okna.

Čtenářský koutek – místo pro každodenní relax 2
Unsplash / Pixabay

Stejně jako domácí pracovna či pracovní kout má svá pravidla, aby byl co nejfunkčnější, i čtenářský koutek je dobré zařídit podle nepsaných pravidel, aby se v něm co nejlépe relaxovalo. Nejsnazší a nejideálnější je, pokud můžete na svůj koutek vyčlenit celou místnost. Pro vybudování vašeho čtecího ráje stačí ale i doslova koutek v místnosti – například ve vaší ložnici nebo obývacího pokoje, či dokonce pracovny.

Ideální prostor

Svůj čtenářský koutek je nejlepší vytvořit v místech, kam dopadá přirozené denní světlo. A ještě lepší je, pokud bude přímo čtecí koutek zahrnovat okno. Pokud vám nezbývá nic jiného, než uchýlit se do rohu některé z místností vašeho domova, kde okno ani příliš světla není, nezoufejte – jednoduše pořídíte dostatečné osvětlení, hezký obraz s přírodními motivy a je to.

Trápíte-li se tím, že nemůžete pro svůj koutek využít celou místnost, abyste měli klid, pořiďte si paraván. Ten sice neposlouží jako izolace ruchů ze zbytku místnosti, dokáže však přirozeně a vkusně oddělit dvě části prostoru, kdy si každá zanechá dostatek soukromí.

Čtenářský koutek – místo pro každodenní relax 3
delo / Pixabay

Čtenářský koutek a jeho náležitosti

Hlavní součástí vašeho relaxačního koutku bude pohodlné křeslo. Pohodlná moderní křesla existují v několika provedeních – liší se druhem, stylem, barvou… Důležitější, než vzhled a druh, je to, zda se vám v něm opravdu dobře sedí. Pohodlí je pro účely tohoto koutku to nejzásadnější. Takové křeslo by potom mělo být v centrální části koutku, takový střed vesmíru relaxace.

TIP: Máte-li možnost mít koutek u okna, nasměřujte okno lehce tak, abyste z něj měli ven výhled. Užívat si tak v křesle nemusíte jen čtení, ale také výhled na zahradu, kde si hrají děti, poskakují ptáčci, nebo kde se pyšní magická bouře svými blesky. Všechny tyto výhledy mohou být svým způsobem uvolňující.

Ve vašem čtenářském koutku byste se měli také obklopit knihami, abyste nemuseli neustále každou knihu přenášet sem a tam. Policové regály a závěsné police na knihy poslouží jak na uskladnění vašich oblíbených knih, tak na vystavení fotografií, kterými si prostor více zútulníte a zosobníte.

Posledním důležitým bodem vašeho koutku je stolek. Moderní odkládací konferenční stolky lze rozdělit do několika kategorií, vám ve vašem koutku bude však sloužit stolek na odložení kávy, čaje, případně nějakého zákusku. Postačí vám tedy pořídit si malý stoleček, který je dobré umístit hned k vašemu křeslu, abyste na něj mohli pohodlně bez nutného vstávání a natahování se dosáhnout.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)